Królowały mięsa, ale nie zabrakło też ciast, ryb i zupy chrzanowej. W CK-MBP w sobotnie przedpołudnie można było delektować się potrawami, jakie zostały przygotowane przez pięć sołectw gminy Głuszyca oraz Zespół Szkół w Głuszycy w ramach organizowanego po raz pierwszy przez CK-MBP konkursu Tradycyjnych Potraw Wielkanocnych. Kulinarnej degustacji towarzyszył Kiermasz Świąteczny oraz Konkurs na najpiękniej ozdobiony stół wielkanocny.

 Sześć stołów w świątecznej oprawie, kilkanaście potraw do degustacji oraz pięć oryginalnych potraw (po jednej z każdego sołectwa), zostało poddanych ocenie jury:  mięsa na słodko i ostro, ciasta, pieczony drób oraz jajka z łososiem i kawiorem.  Jury – jak przyznaje – miało niezwykle trudny wybór, a ostatecznie wyniki różniły się zaledwie 1-2 przyznanymi punktami na blisko 200 pkt możliwych do zdobycia.

Potrawa Wielkanocna
I miejsce – Sołectwo Kolce

II miejsce – Sołectwo Grzmiąca

III miejsce Sołectwo Głuszyca Górna

Przyznano także dwa wyróżnia: dla Sołectwa Łomnica oraz Sołectwa Sierpnica

Fundatorami nagród byli: Przewodniczący wraz z Radą Miejską Głuszycy (I miejsce), Stowarzyszenie Przyjaciół Grzmiącej (II miejsce) oraz Centrum Kultury-MBP (III miejsce oraz dwa wyróżnienia.

Poza konkursem startował Zespół Szkół, który przygotował dla mieszkańców do degustacji pyszną zupę chrzanową oraz ciasto z… marchewki.

Nagrodę za najpiękniejszy stół wielkanocny otrzymało Sołectwo Kolce (zestaw kawowy dla 12 osób ufundowany przez CK-MBP).

Degustacji i Konkursowi Tradycyjnych Potraw Świątecznych towarzyszył Kiermasz Świąteczny, gdzie mieszkańcy Głuszycy prezentowali swoje rękodzieła – ozdoby świąteczne.

Planuje się, aby w przyszłym roku Konkurs Potraw Świątecznych został poszerzony o uczestnictwo gospodarstw agroturystycznych oraz wszystkich mieszkańców chętnych mieszkańców do prezentacji swoich świątecznych specjałów.

Dziękujemy Sołectwom i mieszańcowym za udział w sobotnim spotkaniu.

(fot. UM Głuszyca)