Centrum Kultury-Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy jest Instytucją partnerską
Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica (CWPN Academica).

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica (CWPN Academica, System) to administrowany przez Bibliotekę Narodową system udostępniania cyfrowych zbiorów dla celów poznawczych, za pośrednictwem końcówek systemu informatycznego (terminali), znajdujących się na terenie instytucji partnerskich.

Academica dysponuje dwoma rodzajami zbiorów:

  1. Zbiory z domeny publicznej oraz te, które są udostępniane na wolnych licencjach lub w oparciu o licencje udzielone Bibliotece Narodowej, z których można korzystać bez ograniczeń z każdego komputera z dostępem do internetu bądź bezpośrednio przez stronę academica.edu.pl.
    2. Zbiory chronione prawem autorskim- czyli takie z których można korzystać jedynie na terenie instytucji, które dołączyły do systemu Academica.

Aby założyć konto w systemie Academica, należy udać się do instytucji (czyt. Centrum Kultury-Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głuszycy).

Ze względu na wymagania ustawowe (ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych art.28 ust. 1t.j. Dz.U. 2018 poz. 1191 z późn. zm.) nie ma możliwości udostępniania chronionych prawem autorskim zbiorów poza terenem wskazanych w ustawie instytucji.

Złożenie rezerwacji w Academice jest możliwe przy podaniu następujących danych:

numeru karty bibliotecznej CK-MBP oraz indywidualne hasło użytkownika.

Administratorem tych danych jest Biblioteka Narodowa. Pracownik instytucji, w której znajduje się terminal, zakłada konto nadając login (w systemie zwany numerem karty bibliotecznej) oraz hasło tymczasowe, przy pomocy którego można zalogować się do konta w Academice.

Po wejściu na stronę academica.edu.pl. czytelnik może skorzystać z następujących zakładek:

  • katalog
  • instytucje
  • sugestie
  • pomoc
  • rezerwacje

Na stronie głównej academica.edu.pl widnieje okno wyszukiwania oraz informacja o wielkości zasobów Academici.

Regulamin   |   instrukcja logowania do systemu.