Były wycieczki, lodowisko, wyjazdy do kina teatru, spacer z leśnikiem, ognisko, turnieje, gry, zabawa karnawałowa i… mnóstwo radości. W organizowanych przez CK-MBP feriach wzięło udział ponad 120 dzieci – część z nich w świetlicach wiejskich, a ponad 40 w Centrum Kultury. Każdego dnia inne atrakcje i słodki poczęstunek. Wszystko to było możliwe także dzięki głównemu sponsorowi – Stowarzyszeniu ,,Pomoc Dziecku” z Głuszycy.
Podczas ferii zimowych 2013 w zajęciach organizowanych przez Centrum Kultury i świetlice wiejskie wzięło udział ponad 120 dzieci, które w godz. 10-14 uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez instruktorów oraz pracowników biblioteki. W siedzibie Centrum Kultury ferie spędzały dzieci z Głuszycy, Kolc oraz Łomnicy. W pozostałych trzech świetlicach wiejskich: w Głuszycy Górnej, Grzmiącej i Sierpnicy, dzieci także miały organizowane kilkugodzinne zajęcia. W wyjeździe do Kopalni ,,Nowa Ruda” wzięło udział ponad 50 dzieci (z Centrum Kultury oraz Świetlicy Wiejskiej w Głuszycy Górnej). W wyjeździe na lodowisko uczestniczyli podopieczni z Górnej Głuszycy, Kolc oraz CK – łącznie blisko 50 osób. Z kolei 60 dzieci (CK, Kolce, Łomnica, Głuszyca Górna, Grzmiąca) obejrzało spektakle w TLiA w Wałbrzychu, a blisko 90 film w Cinema City w Wałbrzychu.
Łącznie odbyło się 6 wyjazdów, z których koszty trzech zostały sfinansowane przez Stowarzyszenie ,,Pomoc Dziecku”, także fundatora poczęstunku podczas ferii.
Dzieci z Sierpnicy realizowały zajęcia w ramach środków pozyskanych z projektu ,,Pożyteczne Ferie”.
Relacja zajęć w poszczególnych dniach ferii:
28 stycznia
43 dzieci zapisanych na ferie zimowe w CK-MBP zostało podzielone na dwie grupy – pierwsza, pod kierunkiem bibliotekarki Marzeny Nygi brała udział w zabawie, pt. „Dzień z Plastusiem” – dzieci usłyszały fragmenty książki „Plastusiowy pamiętnik”, a następnie rysowały ilustracje do zasłyszanego tekstu oraz opowiadały o wykonanych rysunkach. Druga grupa, pod kierunkiem instruktorki Marii Burek, wykonywała papierowe modele samochodów i domków. Obie zabawy miały na celu zintegrowanie grupy. Po poczęstunku, dzieci obejrzały film pt. „Indianin”.
29 tycznia
Drugi dzień ferii w całości był poświęcony na zabawę w Ćwierćland, której celem była zarówno integracja grupy, jak i kształcenie umiejętności współpracy w zespole, kreatywności, twórczego myślenia, umiejętności pokonywania trudności oraz rozwijanie pomysłowość i wyobraźni. Dzieci zostały podzielone na 4 grupy: czerwoną, zieloną, żółtą i niebieską (symboliczne państwa) i miały za zadanie m.in. urządzanie swoich krajów, stworzenie hymnu narodowego i godła, opowiedzenie o najważniejszym święcie państwowym, stworzenie restauracji narodowej, ułożenie menu, itp. Finałem była wspólna zabawa. Zajęcia prowadziły: Marzena Nyga (biblioteka), Natalia Smolińska (instruktor). W przerwie zajęć dzieci otrzymały słodki poczęstunek.
30 stycznia
Tego dnia miała miejsce wycieczka do Kopalni „Nowa Ruda”. Wzięło w niej udział 27 dzieci z Centrum Kultury oraz 14 ze świetlicy wiejskiej z Głuszycy Górnej. Uczestnicy ferii zwiedzili zarówno Muzeum Górnictwa, gdzie zapoznali się z historią kopalni, pracą górnika oraz usłyszeli ciekawostki nt. węgla. Następna część wycieczki odbyła się podziemną trasą, gdzie jedną z atrakcji był ,,duch” oraz przejazd kolejką. Dzieci pozostałe w Centrum Kultury, wzięły udział w zajęciach stacjonarnych: grały w gry planszowe oraz tenis stołowy.
31 stycznia
Pierwsza część dnia poświęcona była na I Turniej Gier Stolikowych. Uczestnicy grali w gry edukacyjne dotyczące biznesu i finansów, tj.: Monopol, Gra w Życie, Kasa Edukacyjna czy Eurobiznes. Po słodkim poczęstunku nastąpił pokaz filmu „Nocturna”.
1 lutego
Dzieci miały do wyboru wyjazd na lodowisko albo zajęcia stacjonarne. Na lodowisko do Świdnicy pojechała 14-osobowa grupa z Centrum Kultury i ze świetlicy w Kolcach oraz dzieci ze świetlicy w Głuszycy Górnej. Wszyscy dobrze się bawili, zarówno Ci, którzy potrafili jeździć, jak i Ci, którzy stawiali na lodzie dopiero pierwsze kroki. Uczestnicy ferii, pozostający w Centrum Kultury, wzięli udział w karaoke.
4 lutego
Na ten dzień przewidziana była projekcja filmu „Święta woda”. Po obejrzeniu filmu, dziećmi wzięły udział w konkursie plastycznym tematycznie związanym z filmem. Spośród wszystkich prac zostały wybrane najlepsze, a ich twórcy otrzymali nagrody podczas zabawy karnawałowej na zakończenie ferii.
5 lutego
23 uczestników ferii pojechało do Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu na spektakl „Królewna Śnieżka”. Pozostała część grupy wzięła udział w zajęciach orgiami -wykonywano stojące walentynkowe serduszka. Po powrocie dzieci z TLiA, wspólnie zjedzono śniadanie, a następnie rozegrano II Turniej Gier Stolikowych.
6 lutego
Tego dnia prawie wszyscy uczestnicy ferii pojechali do kina Cinema City w Wałbrzychu na film „Zambezia”. Opowieść o sokole, który przeżywał mnóstwo przygód, podobała się młodym widzom. Po powrocie do Centrum Kultury, dzieci wzięły udział w grach i zabawach.
7 lutego
Centrum Kultury odwiedził leśniczy Stanisław Wach. W jego towarzystwie grupa dzieci – wraz z opiekunkami – wybrała się na zimowy spacer do lasu, szlakiem przy ulicy Leśnej w kierunku niedalekich stawów. W czasie przechadzki leśniczy opowiadał dzieciom o roślinach i zwierzętach leśnych, racy leśniczego oraz cierpliwie odpowiadał na mnóstwo pytań zadawanych przez uczestników. Po spacerze na dzieci czekało ognisko oraz pieczenie kiełbasek.
8 lutego
Dzieci wzięły udział w zabawie karnawałowej. Wszystkie przygotowały sobie piękne i wymyślne przebrania, był Spiderman, Roszpunka, Czarownice, Piłkarze, Bokser, Żaba i wielu innych. Głosami uczestników, Królem i Królową balu zostali Dawid Gwóźdź i Kamila Kwiatkowska. Było także karaoke oraz wręczenie nagród w konkursie plastycznym. Laureatami zostali: Maja Nowińska, Oliwia Tomusiak, Weronika Jarosz, Anna Derdzikowska i Kacper Steciuk.
(mb,nt)