plakat2

Projekcja filmu ,,Ścigam Iwana Groźnego” w reż. Piotra Mielecha już 6 lutego o godz. 18 w głuszyckim CK-MBP. Gościem specjalnym będzie dr J. E. Wilczur, który poprowadzi panel dyskusyjny. Wstęp wolny.

 Premiera filmu w reż. Piotra Melecha miała miejsce w Muzeum Powstania Warszawskiego. Dokument opowiada o Johnie Demjaniuku, ukraińskim strażniku z niemieckiego obozu zagłady Żydów w Sobiborze. Demjaniuk został oskarżony o to, że w 1943 r. przyczynił się do zamordowania ok. 28 tys. Żydów.W zbieraniu materiału dowodowego ogromną rolę odegrał dr Jacek Wilczur, wieloletni pracownik śledczy Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. Badacz zgromadził i przekazał do sądu w Jerozolimie blisko 600 stron dokumentów poświadczających m.in. fakt, iż John Demjanjuk popełniał zbrodnie na terenie Polski, w Treblince.

Głuszycką projekcja filmu zapowiada się niezwykle emocjonująco, bowiem dzięki Łukaszowi Kazkowi, pojawi się dr Jacek Wilczur. – Jest mi ogromnie miło, że zostałem zaproszony na projekcję filmu. Odpowiem na wszystkie zadane pytania dotyczące sprawy Iwana Groźnego, ale także poruszę wiele spraw, których nie ma w dokumencie, ani w wydanej przeze mnie książce nt. sprawy Iwana Groźnego – zapowiada dr Jacek Wilczur.

Projekcja odbędzie się z cyklu ,,Wieczór z dokumentem – kręci nas kino historyczne”. Przedsięwzięcie organizowanego jest przez Fundację Łukasza Kazka ,,Świat, którego już nie ma…” oraz ,,Wiedzę i Życie. Inne Oblicza Historii ”, jak i głuszyckie Centrum-Kultury-MBP.