Pan Jacek od dziecka nie miał wątpliwości kim zostanie w przyszłości. Na pytania zadawane przez dorosłych nigdy nie odpowiadał: chciałbym zostać  podróżnikiem – odpowiedź brzmiała po prostu: będę (!) podróżnikiem.  Swoją karierę  podróżniczą rozpoczynał jako oficer na statkach taniej bandery panamskiej,  pracował też jako inspektor kopalni diamentów w Sierra Leone i kopalni złota w Ghanie. W 1975 ukończył Szkołę Dziennikarską w Mediolanie i od tego czasu pracował jako dziennikarz, między innymi przez wiele lat w dodatku ilustrowanym „Sette” do „Corriere della Sera”. Jest autorem kilkunastu książek oraz filmów dokumentalnych, publikuje reportaże w licznych magazynach europejskich. W Polsce współpracuje z „Newsweek Polska”, „Rzeczpospolitą” i „Uważam Rze”. Odbył i kierował wieloma wyprawami międzynarodowymi. Współpracował z rosyjskim Centrum Szkolenia Kosmonautów w programie przetrwania. Uczy elitarne jednostki specjalne strategii przetrwania w odmiennych strefach klimatycznych. W 1983 r. założył w Bassano del Grappa we Włoszech szkołę przetrwania. Jacek Pałkiewicz jest także członkiem rzeczywistym brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Geograficznego. Za odkrycie źródeł Amazonki został uhonorowany odznaczeniem Kawalera Orderu Zasługi Republiki Włoskiej.
Uczestników spotkania zachwycił swoją osobowością i wzbudził podziw konkretnym podejściem do wyzwań i planów, a także umiejętnością doskonałej organizacji. Jego energia i optymizm były podczas spotkania wręcz namacalne. Radził:  „… nie odkładajmy niczego do jutra! Jeśli trafi nam się jakakolwiek okazja – łapmy ją i realizujmy!”.  Uczestnicy opuszczali bibliotekę naładowani pozytywną energią i jednocześnie z żalem, że to już ostatnie spotkanie.

Projekt edukacyjno-animacyjny „Spotkania z pasjami” był prowadzony przez Fundację Orange i finansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej.  Realizowany  był w formie 12 wideo konferencji na żywo, podczas których czynne zawodowo i aktywne społecznie osoby w wieku 60+ opowiadały o swoich pasjach. Bohaterami e-spotkań byli: rodzeństwo Agnieszka i Marcin Kręgliccy, Krystyna Janda, Teresa Lipowska, Latające Babcie, DJ Wika, Mariola Zimnicka, Roman Zamyślewski, prof. Magdalena Fikus, Robert Jurek, prof. Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz, Hanna Bakuła oraz Jacek Pałkiewicz
Głównym celem projektu była aktywizacja społeczna seniorów i rozbudzenie w nich chęci do dzielenia się wiedzą i pasjami z innymi.

  logo_pl