Z przyjemnością informujemy, że nasza biblioteka jako propagator Akcji społecznej  „Czytam sobie”   otrzymała pakiet książek (21 tytułów) wydanych przez wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o.o. w serii „Czytam Sobie”. Jest to trzypoziomowy program wspierania nauki czytania dla dzieci w wieku 5-7 lat. Książki z tego cyklu są nie tylko wartościowe edukacyjnie, ale także atrakcyjne pod względem artystycznym. Do współpracy przy tworzeniu serii wydawca zaprosił pisarzy tej miary co Grzegorz Kasdepke, Wojciech Widłak, Zofia Stanecka, Ewa Nowak, Joanna Olech czy Małgorzata Strzałkowska. Zabawnym historyjkom ich autorstwa towarzyszą ilustracje, m.in. Joanny Rusinek, Jony Jung, Daniela de Latour, Mikołaja Kamlera. Do akcji włączyło się wiele autorytetów i osób związanych z kulturą  m.in. Andrzej Seweryn, Katarzyna Żak, Alicja Resich-Modlińska, Marcin Kwaśny, Olga Borys, Kamila Szczawińska i Piotr Cyrwus.
Nie zabrakło też autorytetów związanych z literaturą i na co dzień zajmujących się językiem polskim. Działania w ramach Akcji „Czytam sobie” wspierają: dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej, przewodniczący Krajowej Rady Bibliotecznej i Rady ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr hab. Katarzyna Kłosińska – językoznawca w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, sekretarz Rady Języka Polskiego Państwowej Akademii Nauk, prowadząca popularną audycję radiową, „Co w mowie piszczy” (Program Trzeci Polskiego Radia) oraz prof. Grzegorz Leszczyński – prodziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, znawca literatury dla dzieci i młodzieży.
Wśród ekspertów znalazły się również: Iwona Chądrzyńska – psycholog dziecięcy, terapeuta pedagogiczny, kinezjolog edukacyjny, od ponad 10 lat pomagająca dzieciom, rodzicom i nauczycielom oraz Ewa Świerżewska – założycielka portalu Qlturka.pl, tłumaczka i recenzentka.
Udział Patrona Honorowego – Biblioteki Narodowej – oraz licznych partnerów z różnych obszarów życia społecznego i gospodarczego, wśród nich Polskiej Izby Książki czy Komitetu Ochrony Praw Dziecka, nie tylko dodaje akcji prestiżu, ale świadczy też o tym, że propagowanie czytelnictwa leży na sercu wielu osobom i instytucjom.
Szczególnego wsparcia udzieliła Pierwsza Dama RP, małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego pani Anna Komorowska przesyłając list gratulacyjny w związku z zainicjowaniem Akcji „Czytam sobie” oraz zachęcający do włączenia się do programu.

Wraz z rozpoczęciem Akcji „Czytam sobie” pojawiła się doskonała okazja, aby pokazywać dzieciom, że kontakt z literaturą to nie przykry obowiązek, a świetna zabawa! Książki wzbogacają świat, poszerzają horyzonty i są wspaniałym sposobem na spędzanie wolnego czasu – zarówno samemu, jak z rodzeństwem czy rodzicami.

Wszystkim zainteresowanym poradami w zakresie wspomagania nauki czytania polecamy strony:

http://www.facebook.com/CzytanieToDziala

http://www.czytamsobie.pl/index.php

 Zapraszamy  też do biblioteki!