Większość z nas deklaruje, że ochrona środowiska jest sprawą niezwykle ważną. Nie chodzi tu wyłącznie o sytuację globalną, ale przede wszystkim o tę lokalną, najbliższą nam samym. Śmieci zalegające w każdym możliwym miejscu są ogromnym problemem. Zdawać by się mogło, że każdy z nas wie doskonale, do jakich celów służą śmietniki stojące przy drogach, w alejkach w parku czy na chodnikach. Niestety nie jest to sprawa tak oczywista.

Człowiek idący na spacer do lasu czy parku, turysta wyruszający na szlak z pełną torbą czy plecakiem, ma zawsze przygotowany prowiant. Jednak w wielu przypadkach jest tak, że w drodze powrotnej człowiek ten nie niesie już opakowań po prowiancie. Dlaczego? Bo porzucił je w lesie, na ścieżce lub wyrzucił do rowu przy drodze. Pytamy ponownie: dlaczego? Bo lepiej wyrzucić je za siebie? Albo  czekać aż inni posprzątają za nas?

W piątek 16 września mieszkańcy naszej gminy na czele z Burmistrzem Głuszycy Romanem Głodem zebrali się na Kamykach, by włączyć się do akcji sprzątania świata. Tegoroczna akcja prowadzona pod hasłem „Wszystkie śmieci są nasze” zaowocowała zebraniem prawie 350 kg śmieci. Wśród licznych butelek – szklanych i plastikowych, znaleziono również części z samochodu, które zamiast trafić na PSZOK zostały porzucone w okolicy bardzo urokliwego miejsca.

Podziękowania za udział w akcji kierujemy do wszystkich obecnych mieszkańców gminy, a w szczególności do młodzieży ze Szkół Podstawowych Nr 2 i 3 w Głuszycy. Podziękowania dla radnych miejskich: Grzegorza Milczarka, Mirosława Żołopy, a także dla Joanny Milczarek, Urszuli Mrozińskiej, Roberta Kandefera oraz Michała Adamczyka z rodzinką.

Organizatorami głuszyckiej akcji byli: Burmistrzem Głuszycy Roman Głód oraz Centrum Kultury – MBP w Głuszycy.  Koordynator 29. akcji sprzątania świata: Polska to Fundacja Nasza Ziemia