W minioną sobotę 19 marca Głuszyca ponownie powitała miłośników biegania po górskich terenach. To wszystko za sprawą wydarzenia Waligóra Run Cross 2022. Zawodnicy mieli do wyboru dwa dystanse. Na dystansie ULTRA o długości 53 km z przewyższeniami 2500 m  rywalizowały 84 osoby. Na starcie na dystansie HALF wynoszącym 25 km z 1100 m przewyższeń stanęły 142 osoby. Obie trasy były wymagające, panowały na nich wyjątkowo ciężkie warunki. Oprócz stromych podbiegów i równie stromych zbiegów biegacze zmagali się z wszechobecnym błotem i oblodzeniem na trasie oraz z własnym zmęczeniem i bólem. Wyjątkowo piękne tereny Gór Suchych opromienione wiosennym słońcem dodawały energii biegaczom i rzeszy wolontariuszy, którzy dzielnie wspierali zawodników na trasie.

Najlepsi zawodnicy z dystansu ULTRA pojawili się na mecie po ponad 5 godzinach. Zwyciężył  Michał Jurek z klubu RMT Team PRO Wrocław (5 godzin 18 min), drugie miejsce zajął Maciej Masiarek z Piotrkowa Trybunalskiego (5 godzin 25 min), a na trzecim miejscu z czasem 6 godzin uplasował się Christian Terzoni z klubu Przedwojewski Team Castelnovo Ne Monti. Na dystansie HALF pierwsze trzy miejsca zajęli: Przemysław Nowak z klubu STS Dzierżoniów (2 godziny 7 minut), Daniel Krasulak z klubu WKS Śląsk Wrocław (2 godziny 10 minut) oraz Michał Kur z klubu Kooltriathlon
z Jeleniej Góry (2 godziny 15 minut).

Na obu dystansach nie zabrakło również kobiet. Na dystansie ULTRA pierwsza na mecie z czasem
7 godzin 22 minut była Brygida Szymańska z klubu Strzegomska Dwunastka z Jaroszowa. Ewa Pastuszeńko z klubu Drugi Dom z Wałbrzycha z czasem 7 godzin 39 minut zajęła drugie miejsce. A po prawie godzinie na metę dotarła trzecia uczestniczka Iweta Adamczyk z klubu o niezwykłej nazwie „Może i wolno ale za to byle jak” z Wrocławia. Na dystansie HALF pierwsze miejsce zajęła Alicja Białobłocka z Wrocławia (2 godziny 32 minuty), drugie Magdalena Bednarczyk z klubu Strzegomska Dwunastka ze Strzegomia (2 godziny 36 minut), a trzecia na mecie była Marta Knach ze Świebodzic
(2 godziny 54 minuty).

Wśród uczestników wydarzenia nie zabrakło też sporej grupy biegaczy z Głuszycy. Najlepsi głuszyczanie na dystansie ULTRA to Joanna Grzesik i Andrzej Sławik, a na dystansie HALF  pierwsi pojawili się   Katarzyna Borys i Mariusz Kostasz. Gratulujemy wszystkim zawodnikom, który zmierzyli się z WRC!

Organizatorem Biegu Waligóra RUN Cross 2022 było Stowarzyszenie „Walim na Żądanie”, partnerami wydarzenia byli: Gmina Głuszyca i Centrum Kultury-Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy. W imieniu organizatorów przekazujemy podziękowania dla wszystkich partnerów i sponsorów biegu, instytucji, firm i osób wspierających przygotowania i sprawny przebieg wydarzenia. Szczególne podziękowania dla niezawodnej grupy wolontariuszy, Ochotnicznej Straży Pożarnej w Głuszycy Górnej, Szkoły Podstawowej nr 3 w Głuszycy, służb medycznych i funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.