DSC_2012 

DSC_1892 DSC_1893 DSC_1894 DSC_1896 DSC_1895 DSC_1898 DSC_1923 DSC_1907 DSC_1942 DSC_1962 DSC_2045 DSC_2023 DSC_1891 DSC_2020

Najsmaczniejszą Potrawę Regionalną przygotowały Kolce, w Turnieju Wsi zwyciężyła Łomnica. Mimo braku sprzyjającej pogody, Święto Sowiogórskiej Wsi cieszyło się ogromnym zainteresowaniem: degustowano kilkadziesiąt potraw i rywalizowano w nietypowych konkurencjach. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci. Imprezę zakończyła zabawa taneczna. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Centrum Kultury-MBP w Głuszycy, przy udziale LGD ,,Partnerstwo Sowiogórskie”.

 Zaplanowana pierwotnie na boisku w impreza, została – ze względu na opady deszczu – przeniesiona do świetlicy wiejskiej w Kolcach, gdzie w niezwykle interesujących – a przygotowanych przez poszczególne sołectwa – oprawach stołów, zostały zaprezentowane potrawy regionalne, w tym wyroby cukiernicze. Sołectwa: Sierpnica, Kolce, Głuszyca Górna, Łomnica i Grzmiąca przygotowały mięsa na wiele sposobów, ryby, warzywa, owoce, przekąski, ciasta i torty. Jury, powołane przez organizatora imprezy – Centrum Kultury w Głuszycy – miało arcytrudny wybór. Ostatecznie jednak zwyciężyło Sołectwo z Kolc , które zaprezentowało wędzonego pstrąga oraz okolicznościowy tort z bitej śmietany. Tuż za nimi uplasowało się Sołectwo z Grzmiącej z pieczoną kaczką.

 W dalszej części obchodów Święta Sowiogórskiej Wsi, został rozegrany Turniej Sołectw, czyli nietypowe konkurencje ,,na wesoło” (m.in. jazda na trójkołowym rowerze, wspólne skoki przez skakankę czy artystyczne wykonanie piosenek biesiadnych), I miejsce (nagroda o wartości 500 zł) zajęło sołectwo z Łomnicy, II miejsce (nagroda o wartości 300 zł) Sołectwo z Grzmiącej, a III miejsce (nagroda o wartości 200 zł) sołectwo z Górnej Głuszycy. Pozostałe sołectwa otrzymały wyróżnienia.

 Przez cały czas imprezy, dzieci bawiły się w Westernowym Miasteczku przygotowanym prze Krainę ElDorado: było m.in. łapanie węży, malowanie twarzy, przejażdżki na mechanicznym koniku, wspólne skręcanie balonów. Panowie mogli spróbować swoich sił w strzelaniu do celu, a panie skorzystać z porad kosmetycznych. Na zakończenie imprezy zagrał zespół JW. Band i uczestnicy bawili się wspólnie do późnego wieczora.

 Organizatorami Święta Sowiogórskiej Wsi były: LGD ,,Partnerstwo Sowiogórskie” i Centrum Kultury-MBP w Głuszycy.

Zadanie realizowane przez LGD „Partnerstwo Sowiogórskie” przy współpracy z Centrum Kultury – MBP w ramach działania 4.31 Funkcjonowanie LGD, nabywanie umiejętności i aktywizacja PROW 2007-2013 dofinansowany z krajowych środków publicznych i środków pochodzących z „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.