3-300x238Palenie ogni, tańce, śpiewy i zabawa – już w najbliższy piątek obchody Nocy Kupały w pięknych górskich plenerach przy Łomnickiej Chacie. Będzie klimatycznie i nie zabraknie konkursów (do wygrania m.in. tablet). Wystąpi zespół The Green Irish Team z celtyckim repertuarem, a podczas koncertu pn. ,,Muzyka sfer” usłyszymy brzmienie mis i gongów dźwiękowych oraz tybetańskich.plak.maly


 

Noc Kupały, czyli Świętojańska Noc Zakochanych – zwana także Sobótką – to czas przesilenia letniego, kiedy to dzień jest najdłuższy w roku. Od wieków w nocy z 21 na 22 czerwca Słowianie świętowali ten czas paląc ognie, puszczając wianki na wodzie i bawiąc się przy muzyce i śpiewach do białego rana.

Głuszyckie Centrum Kultury-MBP zaprasza na Noc Kupały organizowaną w pięknych górskich plenerach Łomnickiej Chaty. Przewidziane są konkursy, m.in. na najpiękniejszy wianek (do wygrania tablet) oraz liczne atrakcje dla zakochanych.  Aby wziąć udział w konkursie na najpiękniejszy wianek, należy zgłosić swój udział do czwartku, do godz. 12 pod nr tel. 74.8456.334 lub 500011575, osobiście w siedzibie organizatora (Centrum Kultury-MBP, ul. Grunwaldzka 26, Głuszyca) lub e-mail’em: ckmbp@interia.pl z dopiskiem ,,Konkurs na wianek”. Na miejscu każdy z uczestników przez 60 min. będzie wyplatał wianek (może przywieźć swoje kwiaty, zioła, trawy liście, może skorzystać z udostępnionych przez organizatora). Najpiękniejszy wianek zostanie nagrodzony tabletem; przewidziane są także wyróżnienia (regulamin konkursu poniżej). Przewidziane są także liczne konkursy dla wszystkich z poczuciem humoru. Początek konkursowych zmagań o godz. 18.00.

Zespół The Green Irish Team w celtyckim repertuarze wystąpi o godz. 19.30, a o godz. 20.30 rozpocznie się klimatyczny koncert ,,Muzyka sfer”, podczas którego publiczność będzie miała okazję zatopić się w dźwiękach mis i gongów dźwiękowych.

 

REGULAMIN konkursu ,,Najpiękniejszy Wianek”

  1. Organizatorem konkursu są: Centrum Kultury – Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy z siedzibą przy ul. Grunwaldzkiej 26, 58-340 Głuszyca; Łomnicka Chata, ul. Sudecka 41, Łomnica.
  2. Celem konkursu jest podtrzymywanie tradycji ludowych związanych z obrzędem sobótkowym, kultywowanie polskich tradycji ludowych, rozwijanie kreatywności i umiejętności manualnych.
  3. Konkurs ma charakter otwarty i jest skierowany do osób indywidualnych.
  4. Konkurs odbędzie się 21 czerwca podczas Nocy Kupały organizowanej przy Łomnickiej Chacie. Uczestnicy na miejscu w regulaminowym czasie 60 min. będą mieli za zadanie wyplecenie wianka z przygotowanych przez siebie naturalnych kwiatów, ziół, traw, liści (niedopuszczalne są sztuczne elementy roślinne). Możliwe jest skorzystanie także z roślinności przygotowanej przez organizatora. Wianek powinien być dobrze umocowany (dopuszczalne użycie drutu).
  5. Jury powołuje organizator. Oceniane będą: pomysłowość wykonania i zgodność z tradycją ludową. Dodatkowo punktowana będzie autorska prezentacja wianka (np. piosenka o wianku, wiersz, żart, taniec w wianku lub inne).
  6. Najpiękniejszy wianek zostanie nagrodzony tabletem. Przewidziane są także wyróżnienia oraz dyplomy.
  7. Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest zgłoszenie swojego uczestnictwa w nieprzekraczalnym terminie: do 20 czerwca (czwartek) do godz. 12.00 telefonicznie tel. 74.8456.334 lub 500011575, osobiście w siedzibie Centrum Kultury-MBP przy ul. Grunwaldzkiej 26 w Głuszycy lub e-mail’em: ckmbp@interia.pl z dopiskiem ,,Konkurs na wianek”.