Agnieszka Dobkiewicz, dziennikarka promującą historie związane z Dolnym Śląskiem była gościem spotkania autorskiego zorganizowanego w piątkowy wieczór 10 grudnia w Centrum Kultury-Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głuszycy. Agnieszka Dobkiewicz aktywnie współpracuje z „Gazetą Wyborczą”, kieruje Fundacją Idea, współtworzy Świdnicki Portal Historyczny i szczególnie mocno interesuje się tematem obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, którego historia jest ciągle niezbadana do końca, a ludzkie tragedie, do jakich tam doszło, są wstrząsające, przerażają pozostawiają wiele niedopowiedzeń…
W czasie swoich poszukiwań dziennikarka wpadła na trop wydarzeń łączących swoje rodzinne miasto Świdnicę z byłym obozem pracy, przekształconym w obóz koncentracyjny Gross-Rosen. Odnalezione ludzkie tragedie i materiały związane obozem koncentracyjnym Gross-Rosen stały się tematem dwóch zbiorów reportaży Agnieszki Dobkiewicz: „Mała Norymberga. Historie katów z Gross-Rosen ” (2020) oraz „Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie z obozowego piekła” (2021). Pierwsza publikacja odnosi się do postaci katów z Gross-Rosen, których procesy odbywały się do lat pięćdziesiątych w Sądzie Okręgowym w Świdnicy. W rzeczywistości to właśnie te akta stanowiły punkt wyjścia dla stworzenia publikacji. Kolejna książka opowiada wstrząsające historie kobiet będących więźniarkami wspomnianego obozu.
Podczas spotkania w głuszyckim CK-MBP Dobkiewicz podzieliła się nie tylko informacjami na temat prac badawczych, jakie pozwoliły jej stworzyć obie książki, ale także swoimi emocjami, jakie badania te wywoływały w niej samej. Uczestnicy spotkania mieli też szansę wyjść daleko poza sferę treści omawianych książek. Autorka nie kryła też, że „obozowy” temat pochłonął ją na tyle, że wkrótce spodziewać się możemy kolejnych publikacji. Uczestnicy spotkania, jak i sama redaktor Dobkiewicz zgodnie przyznali, pamięć o ludzkich obozowych tragediach powinna być zachowana nie tylko jako hołd, ale także i jako nauka dla kolejnych pokoleń.
W trakcie spotkania pojawił się także wątek Głuszycy, jako że Agnieszka Dobkiewicz wspominała o kilku osobach, których losy splecione były z naszą gminą i opisywanymi przez nią historiami. Dobkiewicz przywołała postać Pana Henryka Suskiego, jednego z więźniów, który pracował w AL Riese na nocnej zmianie, drążył tunele w sztolniach walimskich, a po wojnie zamieszkał w Głuszycy i założył tu rodzinę. Dzięki córce Pana Henryka Agnieszka Dobkiewicz odnalazła w Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy obozowe wspomnienia byłego mieszkańca Głuszycy. Obecny na spotkaniu Burmistrz Głuszycy Roman Głód zauważył, że powinna powstać książka dokumentująca obozowe tragedie ludzkie, jakie miały miejsce na terenie naszej gminy. Miejmy nadzieję, że „wątek głuszycki” stanie się tematem odrębnej publikacji, być może autorstwa właśnie Agnieszki Dobkiewicz. Pozostaje nam wierzyć, że pomysł doczeka się realizacji.
Wszystkich Państwa, którzy nie poznali jeszcze „Małej Norymbergi” czy „Dziewczyn z Gross-Rosen”, zapraszamy do głuszyckiej biblioteki, gdzie obie pozycje są dostępne z osobistą dedykacją autorki dla naszych czytelników.