Spektakl „Ziemia Obiecana Włókniarzy”, który obejrzeć można było w sobotni wieczór 16 listopada 2019 r. w sali widowiskowej Centrum Kultury-Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głuszycy, zgromadził tłumy widzów. Sztuka  według scenariusza i w reżyserii Roberta Delegiewicza przywołała wspomnienia związane z życiem głuszyczan w pierwszych miesiącach po zakończeniu II wojny światowej.

Spektakl kultywuje pamięć o historii Głuszycy, upamiętnia doświadczenia związane z budową polskiej państwowości i ukazuje głuszyckie włókiennictwo jako ogniwo spajające i określające tożsamość mieszkańców Głuszycy. Aktorzy –amatorzy z Głuszyckiej Grupy Teatralnej „Po godzinach” dostarczyli publiczności wielu chwil wzruszeń, ukazali pełne dramatyzmu sytuacje, w jakich znalazło się wiele osób dotkniętych grozą wojny oraz różne postawy bohaterów, którzy pragnęli rozpocząć nowe życie na tzw. Ziemiach Odzyskanych.  Przywołane zostały także wspomnienia związane z przemysłem włókienniczym, który rozwijał się w Głuszycy. Autentyczność ukazanych sytuacji bazujących na zasłyszanych opowieściach mieszkańców oraz barwny język i sugestywna gra aktorska, a także spora dawka dobrego humoru sprawiły, że publiczność nagrodziła aktorów i reżysera gromkimi brawami.

W spektaklu wystąpili:

Agnieszka Musz – Rachela

Alina Mączyńska – Helena

Artur Gołda – Leon

Edyta Popek  – Anna

Karolina Moc, w zastępstwie Iwety Głód – Maria

Magdalena Gołda  – Magdalena

Ilona Banasik- Lidka

Magdalena Kandefer  – Marlena

Mirosław Żołopa  – Kazimierz

Urszula Mrozińska – Ewa

Szymon Sławik  – partyzant pierwszy

Krzysztof Gołda  – partyzant drugi

Przesłuchiwany – Grzegorz Milczarek

Robert Delegiewicz  – Komisarz.

W ramach realizacji zadania w galerii CK-MBP przygotowano poczęstunek, który sprzyjał wymianie wrażeń związanych z odbiorem sztuki. Spektakl został uwieczniony w postaci dokumentacji zdjęciowej i filmowej.

Sobotni spektakl był zwieńczeniem warsztatów teatralnych, które odbywały się w siedzibie lidera projektu – Centrum Kultury- MBP w Głuszycy. Próba generalna kończąca warsztaty odbyła się w piątek 15.11.2019 r.

Zadanie „Ziemia Obiecana Włókniarzy” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Zadanie realizowane było przez Centrum Kultury-Miejską Bibliotekę Publiczną w Głuszycy w partnerstwie z Gminą Głuszycą, Stowarzyszeniem Uniwersytet Trzeciego Wieku w Głuszycy oraz Gracjanem Rudnickim, właścicielem Łowiskiem Pstrąga Złota Woda w Łomnicy.

Lider projektu-Centrum Kultury – Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy składa podziękowania wszystkim partnerom projektu, osobom i instytucjom zaangażowanym w współtworzenie projektu.