Już w najbliższy piątek 25 sierpnia w Głuszycy o godz. 20:00  wystartuje Maraton Pieszy „Sudecka Żyleta”. To trzynasta edycja górskiego maratonu rozgrywanego w Sudetach Środkowych i uważanego przez piechurów za jedną z najostrzejszych górskich wyryp. Uczestnicy maratonu mają do pokonania ok. 70 km górskiej pętli  ze startem i metą na terenie nowo otwartego Kempingu Stawy Marcowe w Głuszycy.

Czego można się spodziewać po nadchodzącej edycji „Sudeckiej Żylety”? Będzie jak zawsze sporo sztywnych podejść i zejść po Górach Sowich, Kamiennych i Suchych, około 3000-3500 m przewyższeń, odcinki pozaszlakowe, a wszystko w sporej części okryte pod osłoną nocy. Żyletowicze będą mieli do zdobycia m.in. takie szczyty jak Gomólnik Mały, Rogowiec, Waligóra, Suchawa, Kostrzyna, Włostowa, Garbatka i Ruprechticki Szpiczak. Na trasie nie zabraknie także urokliwych Kamyków w Głuszycy Górnej. Uczestnicy maratonu dotrą  również trzech tajemniczych kompleksów w Górach Sowich: Moszna, Włodarz i Osówka, skąd już skierują się do mety przy Kempingu Stawy Marcowe.

Przypominamy, że wydarzenie dedykowane jest piechurom, pozbawione jest rywalizacji i podczas jego trwania nie będzie prowadzona klasyfikacja. Liczy się samo pokonanie wszystkich sześciu punków kontrolnych na trasie i zdobycie certyfikatu ukończenia Żylety w zakładanym 20-godzinnym limicie czasowym. Pozytywne emocje gwarantowane, niesamowite widoki na trasie i walka z własnymi słabościami także- bo taka właśnie jest „Sudecka Żyleta”.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Sudecka Żyleta, a głównym partnerem Gmina Głuszyca. Partnerzy i sponsorzy 13. Maratonu Pieszego „Sudecka Żyleta” to: Muzeum Inżynierii i Techniki Motoryzacji w Głuszycy, Kemping Stawy Marcowe, Centrum Kultury-Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy, Podziemne Miasto Osówka, Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Sowiogórskie”, Masterform, Garmach, Sowa Nowa Noclegi, Agroturystyka Pograniczna, Krynica Witamin, Fundacja RECAL, Hostel i Browar Jedlinka, Cargo Polska Woda Gigantów Sportu, Górskie Wyrypy, Guroholicy ekstremalne eksploracje, Fotograf i Ja.