ur 01Dwoma filmami o powojennej rzeczywistości Gór Sowich oraz prelekcją nt. zasiedlenia po II wojnie świat. powiatu wałbrzyskiego skończyło się trwające od blisko roku Kino Historyczne w głuszyckim Centrum Kultury-MBP. Ale organizatorzy dla miłośników dobrego dokumentu przygotowali niespodziankę na wakacje.

Comiesięczne projekcje filmów historycznych w CK-MBP w Głuszycy cieszyły się sporym zainteresowaniem. We czwartek 5 czerwca zostały wyemitowane dwa ostatnie dokumenty: ,,Dziki Zachód – Świadkowie” obrazujący powojenne niełatwe realia na terenie Walimia i Głuszycy (m.in. szaber i trudne relacje między napływającymi Polakami a pozostałymi w regionie Niemcami) oraz drugi film pt. ,,Tajemnica Riese”, który okazał się nie lada gratką dla mieszkańców Głuszycy: pokazywał bowiem zainteresowanie Osówką i jej tajemnicami już od 1945 roku (w tym dość interesujące artykuły prasowe o ,,podziemnym mieście” powstałe już w latach 40. XX w.). Uzupełnieniem projekcji filmowych była prelekcja dr Moniki Bisek-Grąz nt. procesów adaptacji i integracji mieszkańców powiatu wałbrzyskiego ze szczególnym uwzględnieniem Głuszycy.

Było to ostatnie spotkanie z organizowanym przez Fundację Łukasza Kazka ,,Świat, którego już nie ma…” i głuszyckie CK-MBP Kinem Historycznym. Organizatorzy przygotowali jednak niespodziankę na wakacje: światowy dokument w plenerze. Cztery razy w ciągu wakacji miłośnicy dokumentu będą mogli obejrzeć kino najwyższej klasy z serii Palnete Doc Review. – Filmy, jakie zaprezentujemy, otrzymały nie tylko liczne nagrody na światowych festiwalach, ale także ogromnie uznanie publiczności. Dokumenty wzbudzają tyle emocji, że nie można obok nich przejść obojętnie – wyjaśniają organizatorzy. – Filmy będą prezentowane wieczorami w znajdującym się naprzeciw Centrum Kultury-MBP Ogrodzie Jordanowskim. Szczegóły wkrótce na stronie internetowej Centrum Kultury-MBP  oraz na Facebooku – dodają.

nr 2 nr3