DSC_0062

W atmosferze wspomnień, wzruszeń i rozmów o regionalnej literaturze przebiegł benefis Stanisława Michalika zorganizowany przez Centrum Kultury-Miejską Bibliotekę Publiczną w Głuszycy. Bohater spotkania opowiadał także o swojej nowej publikacji ,,Głuszyckie kontemplacje. Cz. 2: Opowieści o Głuszycy i najbliższej okolicy”. Od licznie zgromadzonych gości otrzymał podziękowania, gratulacje i życzenia kolejnych równie udanych publikacji.

Dla Stanisława Michalika forma spotkania była ogromnym zaskoczeniem, bowiem do końca organizatorzy utrzymywali, iż będzie miało ono tylko formułę wieczoru autorskiego poświęconego najnowszej publikacji pisarza, tj.  ,,Głuszyckim kontemplacjom. Cz. 2: Opowieści o Głuszycy i najbliższej okolicy” wydanej przez Podziemne Miasto ,,Osówka” Sp. z o.o. Zaskoczony pisarz został zaproszony na scenę, gdzie w specjalnie przygotowanej scenerii nie tylko z ogromną charyzmą opowiadał o nowo wydanej książce, ale także miał okazję wysłuchać wyjątkowego – bo przygotowanego specjalnie dla niego – programu artystycznego: Hubert Janas zaprezentował cztery utwory na akordeon, z czego jeden – ,,Głuszyckie impresje” – własnej kompozycji. Po młodym akordeoniście wystąpiła Julia Janas z utworem na pianino. Całość muzycznie dopełniła Maja Nowicka, która swoim głosem nie po raz pierwszy oczarowała licznie zgromadzoną publiczność. Organizatorzy przedstawili działalność zawodową i twórczą Stanisława Michalika, a punktem kulminacyjnym było uhonorowanie pisarza za całokształt dotychczasowej twórczości przez głuszyckie CK-MBP statuetką ,,Pióro Głuszca” (projekt i wykonanie H. Janas). – W uznaniu za dotychczasową twórczość pisarza-regionalisty promującego walory kulturowe, historyczne i przyrodnicze Głuszycy oraz z ogromną prośbą o kolejne dzieła o podobnej tematyce – argumentowali organizatorzy z CK-MBP. W drugiej części spotkania Stanisław Michalik obejrzał fragment skeczu nt. roli pisarza w społeczeństwie przygotowany przez kabaret ,,Zarzecze” z Zespołu Szkół z Głuszycy oraz wysłuchał życzeń i podziękowań od licznie zgromadzonych gości – m.in. Starosty Wałbrzyskiego Józefa Piksy, Burmistrz Głuszycy Alicji Ogorzelec, poety Marka Juszczaka, dyrektorów placówek oświatowych z Głuszycy, Kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głuszycy.

Warto dodać, że benefis Stanisława Michalika był pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w gminie Głuszyca. Głównym organizatorem przedsięwzięcia było Centrum Kultury-Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy wspierane przez licznych przyjaciół Stanisława Michalika.

ben1 benefis2 hubert janas maja nowicka michalik przerwa scena