W środę młodzież z Gimnazjum Publicznego w Głuszycy uczestnicząca w projekcie  „Tysiąc sposobów na poznanie najbliższej okolicy” realizowanym  przez głuszycką bibliotekę  spędziła czas na aktywnym wypoczynku w parku linowym przy łowisku pstrąga „Złota Woda” w Łomnicy.

Pogoda tym razem nie pokrzyżowała nam planów i mogliśmy zrealizować ostatnie z przewidzianych w projekcie zadań. Uczestnicy wyprawy przed wejściem na tor przeszkód w parku linowym zostali wyposażeni w sprzęt asekuracyjny. Pan Krzysztof Drzygała – ratownik GOPR przeszkolił młodzież jak należy się nim posługiwać. Następnie każdy pod czujnym okiem pana Krzysztofa odbył próbę na nisko zamocowanej linie, po czym wyruszył na niezwykle atrakcyjny tor przeszkód rozpoczynający się zjazdem tyrolką nad taflą stawu na wysokości 8 metrów.  Niektórzy z uczestników przeszli tor kilkakrotnie, co niewątpliwie świadczy o jego atrakcyjności.
Kolejnym punktem programu było przeszkolenie młodzieży w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Prowadzący Krzysztof Drzygała – ratownik GOPR Grupy Wałbrzysko – Kłodzkiej skupił się zwłaszcza na tematyce dotyczącej udzielania pomocy podczas wyjścia na wycieczkę. Rozpoczął od kwestii  dotyczących odpowiedniego ubioru i wyposażenia podczas wycieczki. Po czym przeszedł do meritum zagadnienia. Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w zajęciach wykazując się niemałą wiedzą w tym temacie.
Dzięki uprzejmości  pana Jerzego Rudnickiego gospodarza Łowiska Złota Woda młodzież mogła upiec  na ruszcie przyniesione ze sobą kiełbaski. Dodatkową atrakcją była możliwość zwiedzenia Muzeum Domowego funkcjonującego przy łowisku. Młodzież podziwiała zgromadzone tam liczne przedmioty użytkowe z lat minionych, których przeznaczenie i nazwy często stanowiły dla nich zagadkę. (r.s)

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.