Marcin Pater Trio, Chojnacki/Miguła Contemplations, Tomasz Wendt Quartet oraz Zbigniew Lewandowski Quintet wystąpią z koncertami na Dolnym Śląsku w ramach nowego cyklu JAZZ NIE TYLKO NAD ODRĄ 2023.
Pomysłodawcą i organizatorem koncertów jest Międzynarodowa Fundacja „Jazz nad Odrą”, działająca od 1991 r . głównie we Wrocławiu oraz przy Festiwalu, a której głównym celem jest promowanie twórczości jazzowej oraz artystów. Cykl koncertowy zaprezentuje muzykę improwizowaną zróżnicowaną pod względem stylistycznym, w wykonaniu uznanych artystów młodego i starszego pokolenia, w tym laureatów prestiżowych konkursów jazzowych w kraju i za granicą.
Cykl rozpocznie koncert zespołu Marcin Pater Trio, który odbędzie się 20 maja o godz. 20.00. w sali Wołowskiego Ośrodka Kultury. Marcin Pater to laureat “Konkursu na Indywidualność Jazzową” Międzynarodowego Festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu sprzed kilku lat, który dziś – mimo wciąż młodego wieku – jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich wibrafonistów jazzowych.
Trio zaprezentuje w Wołowie materiał z najnowszego albumu “Between”.
10 czerwca w Głuszycy odbędzie się koncert Chojnacki/Miguła Contemplations . Zespół założony przez trębacza Jana Chojnackiego i pianistę Filipa Migułę zdobył m.in. Grand Prix w konkursie „Powiew Młodego Jazzu” na XIX Krokus Jazz Festival oraz Nagrodę Specjalną w “Konkursie na Indywidualność Jazzową” na 56. Międzynarodowym Festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu. W wykonaniu zespołu usłyszymy jazz inspirowany muzyką świata z płyty „Contemplations”.
26 sierpnia w Dusznikach-Zdrój wystąpi Tomasz Wendt. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków jazzowych młodszego pokolenia i laureat licznych nagród (w tym Fryderyka 2017 za jazzowy debiut roku), zaprezentuje materiał z wydanego w marcu albumu “Daily Things”. I tak w klimatycznym Dworku Chopina zabrzmi finezyjna, lekka i piękna muzyka jazzowa w wykonaniu niecodziennego kwartetu znakomitych instrumentalistów.
Ostatni z koncertów odbędzie się 22 września w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Usłyszymy najnowszą, polsko-amerykańską odsłonę kwintetu Zbigniewa Lewandowskiego. „Levandek” – prawdziwa legenda polskiej sceny jazzowej, jeden z najlepszych perkusistów jazzowych w kraju, który w tym roku muzycznie świętuje jubileusz 50-lecia pracy artystycznej, zaprosi nas na muzyczną ucztę wspólnie z artystami związanymi z Wrocławiem oraz z nowojorskim gitarzystą Kennym Carrem.
CYKL KONCERTÓW JAZZ NIE TYLKO NAD ODRĄ:
10 czerwca 2023, godz. 18:00
Centrum Kultury – Miejsca Biblioteka Publiczna w Głuszycy
ul. Grunwaldzka 26, 58-340 Głuszyca
Chojnacki/Miguła Contemplations
JAN CHOJNACKI – trąbka
FILIP MIGUŁA – fortepian
BARTŁOMIEJ CHOJNACKI – kontrabas
ADAM WAJDZIK – perkusja
W programie: utwory z autorskiego albumu „Contemplations”
26 sierpnia 2023, godz. TBA
Dworek Chopina w Dusznikach-Zdroju
TOMASZ WENDT QUARTET
DAILY THINGS
TOMASZ WENDT – saksofon
SZYMON MIKA – gitary
MAX MUCHA – kontrabas
MICHAŁ MIŚKIEWICZ – perkusja
W programie: utwory z najnowszego albumu „Daily Things”
Wstęp wolny
22 września 2023, godz. TBA
Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu
ul. Piotra Wysockiego 29, 58-304 Wałbrzych
ZBIGNIEW LEWANDOWSKI QUINTET
ZBIGNIEW LEWANDOWSKI – perkusja
KENNY CARR (USA) – gitara
TOMASZ PRUCHNICKI – saksofon
ROBERT JARMUŻEK – fortepian
JAKUB OLEJNIK – kontrabas/ gitara basowa
W programie: autorskie utwory Z. Lewandowskiego
Wstęp wolny
Cykl koncertów JAZZ NIE TYLKO NAD ODRĄ jest dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz przez ZAW STOART.
Partnerzy projektu: Wołowski Ośrodek Kultury, Centrum Kultury – Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy, Dusznicki Ośrodek Kultury, Stara Kopalnia/ Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu.
Patronat medialny: Jazz Forum, JazzPress, RadioJazz.Fm
O ORGANIZATORZE – FUNDACJI „JAZZ NAD ODRĄ”:
Międzynarodowa Fundacja JAZZ NAD ODRĄ została powołana przez Macieja Partykę, Andrzeja Pluszcza i Wojciecha Siwka w lipcu 1991 r. Celem Fundacji jest wspieranie Międzynarodowego Festiwalu „Jazz nad Odrą” oraz wszelkich działań związanych z kultywowaniem i propagowaniem uniwersalnych i humanistycznych wartości muzyki jazzowej.
W lipcu 2022 roku, z inicjatywy Wojciecha Siwka, powołano nowy zarząd fundacji na czele
z wrocławskim kontrabasistą Jakubem Olejnikiem, którego priorytetem jest kultywowanie wartości przyjętych przez założycieli fundacji oraz wypracowanie nowej strategii w zakresie programowania, promocji i organizacji działalności jazzowej we Wrocławiu. Ideą nowego zarządu jest kontynuacja działalności zapoczątkowanej przez założycieli oraz integracja lokalnych środowisk twórczych
w ramach wspólnie organizowanych przedsięwzięć artystycznych, a także rozwój współpracy na poziomie ogólnopolskim i międzynarodowym.
Od marca 2023 r. Fundacja jest członkiem międzynarodowej sieci Europe Jazz Network.