Msza Św. za Ojczyznę sprawowana w kościele pw. NMP Królowej Polski, uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Solidarności oraz koncert w Centrum Kultury to wydarzenia, w których uczestniczyli mieszkańcy Głuszycy oraz gminne władze samorządowe w dniu 11 listopada, by upamiętnić setną rocznicę Odzyskania Niepodległości.
Dzień wcześniej świętowano w Głuszycy w sposób aktywny – mieszkańcy wzięli udział w marszu nordic –walking oraz w niepodległościowym rajdzie rowerowym.

Głuszycka Orkiestra Dęta zapewniła uroczystą oprawę Mszy św. i towarzyszyła także w czasie oddania hołdu pomordowanym i prześladowanym za wolną Polskę przy Pomniku Solidarności, gdzie przy akompaniamencie orkiestry wspólnie odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”. O potrzebie pamiętania o rodakach walczących i poświęcających swe życie za Ojczyznę mówił burmistrz Roman Głód przy składaniu kwiatów pod Pomnikiem Solidarności: „Stojąc w tym symbolicznym miejscu na terenie naszej Gminy – naszej „małej Ojczyzny”, wspominamy nie tylko sam moment odzyskania wolności. Pragniemy oddać hołd naszym rodakom, wielu pokoleniom naszych przodków – tym znanym i bezimiennym bohaterom narodu polskiego, walczącym i oddającym swe życie za wolną Ojczyznę”.

Popołudniową uroczystość zorganizowaną w głuszyckim Centrum Kultury uświetnił koncert zatytułowany „Piosenka jest dobra na wszystko”. W radosny nastrój świętowania Odrodzenia Polski wprowadziły zebranych utwory z repertuaru Kabaretu Starszych Panów w wykonaniu : Joanny Niewęgłowskiej (wokal) i Roberta Delegiewicza (wokal) oraz Pawła Stuczyńskiego (fortepian), Przemysława Mielczarka (gitara basowa) i Mateusza Bednarczyka (perkusja). Przed koncertem Burmistrz Głuszycy Roman Głód w swoim przemówieniu wspomniał o tożsamości narodowej, która przetrwała w trudnych czasach niewoli, o okolicznościach towarzyszących Odzyskaniu Niepodległości oraz o wielu zagrożeniach, z którym musiała się borykać nasza Ojczyzna w czasie ostatnich stu lat niepodległości. – Niech co roku 11 listopada będzie prawdziwym świętem wszystkich Polaków. Jako spadkobiercy wspaniałych tradycji, musimy kultywując przeszłość, dbać wspólnie o przyszłość wolnej Polski- dodał burmistrz Głuszycy.

Przypomnijmy, że świętowanie Stulecia Niepodległości w Gminie Głuszyca obfitowało w bieżącym roku w wiele wydarzeń. Zorganizowano konkurs pięknego czytania oraz konkurs poezji religijno-patriotycznej im. Oli Wróblewskiej. Głuszycka Orkiestra Dęta zagrała dwa koncerty „Dla Niepodległej”- 3 maja i 1 sierpnia. Głuszyczanie brali udział w „Narodowym Czytaniu” „Przedwiośnia”. Odbył się wernisaż Henryka Janasa „Tu jest mój dom”. W grudniu czeka nas jeszcze w ramach obchodów stulecia Niepodległości premiera spektaklu Głuszyckiej Grupy Teatralnej. 1 i 15 grudnia „Dzieci Czarnych Orłów” – zadanie sfinansowane ze środków Powiatu Wałbrzyskiego.