1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

„Żołnierze Wyklęci” to żołnierze powojennego podziemia antykomunistycznego, którzy przeciwstawiali się narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Termin ten obejmuje niejednorodną grupę – od małych organizacji uczniowskich, przez podziemne drużyny harcerskie, lokalne grupy zbrojne, aż po ogólnopolskie organizacje polityczne i wojskowe.  Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny, jest obchodzony od 2011 roku.

Aby uczcić pamięć ”Żołnierzy Wyklętych” corocznie organizowane jest wydarzenie pn.  „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Bieg z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i liczy już 75 tysięcy biegaczy z 370 miast w Polsce i za granicą. Głuszyca również przyłącza się do wydarzenia- bieg startuje już w najbliższą 5 marca o godzinie 12:00 z Centrum Przesiadkowego przy ulicy Łukasiewicza. Do zobaczenia na trasie.