Za nami kolejna wycieczka zorganizowana w ramach projektu „Tysiąc sposobów na poznanie najbliższej okolicy” realizowanego przez głuszycką bibliotekę. Projekt wygrał w konkursie grantowym „Aktywna Biblioteka” prowadzonym przez Akademię Filantropii w Polsce       w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

 

Chłodny i deszczowy sobotni poranek nie zachęcał do wyjścia z domu, jednak młodzież z Gimnazjum Publicznego w Głuszycy chętna do odbycia wycieczki stawiła się o wyznaczonej godzinie przed siedzibą biblioteki. Celem wycieczki były ruiny najwyżej położonego zamku w Polsce: zamku Rogowiec (870 m n.p.m.). Trasa wędrówki przecinała niezwykle malowniczo położoną i bardzo starą wieś Łomnica (pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą z 1305 roku ). Tam młodzież miała okazję przyjrzeć się budynkowi dawnej gospody pochodzącej z początków XIX wieku oraz budynkom mieszkalno-gospodarczym z tego okresu a także posłuchać faktów i ciekawostek historycznych dotyczących wsi.

Dalej wędrówka biegła drogą u podnóża Gomulnika Małego w kierunku wsi Grzmiąca. Można było stamtąd podziwiać nieco zamgloną lecz przepiękną panoramę naszego miasta i otaczających je pasm górskich. Aby wspiąć się na ruiny zamku trzeba było pokonać ponad 300 metrową różnicę wysokości i przeszkody w postaci rwących strumyków, błota czy też leżących gdzieniegdzie połaci śniegu. Wysiłek się opłacał, bo krajobrazy, mimo nie najlepszej tego dnia widoczności, są stamtąd wspaniałe. Przy ognisku i pieczonych kiełbaskach płynęły opowieści naszego przewodnika o historii zamku, okolicznych wsi, osobliwościach tutejszej fauny i flory a także o zasadach posługiwania się mapą i busolą. Był też mały turniej wiedzy z nagrodami. Powrotna droga wiodła przez uchodzącą za jedną z najładniej położonych w Górach Kamiennych wieś Grzmiącą z unikatowym drewnianym kościołem pw. Narodzenia NMP pochodzącym z 1619 r. Młodzież dowiedziała się także o jednym z nietuzinkowych mieszkańców wsi Henryku Janasie – mistrzu rzemiosła artystycznego, artyście plastyku mającym w swoim dorobku m.in. prace wykonywane dla Sejmu, Senatu, Prezydenta RP. Pupilem wszystkich uczestników wyprawy był pies Nefryt.

Na kolejną wycieczkę zapraszamy w przyszłą sobotę 27 kwietnia 2013 r.. Zbiórka o godzinie 8 w siedzibie biblioteki. W planach : pokaz wspinaczki skałkowej przeprowadzonej przez firmę Gift-Active Łukasz Pokorski wraz z grupą ratowników GOPR oraz inne atrakcje. Osoby nie uczestniczące w projekcie mogą obejrzeć pokaz wspinaczki na „Cesarskich Skałkach” o godz. 9.  (rs)

Przedsięwzięcie realizowane jest ze środków otrzymanych od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.