Henryk Janas Plakat (1)23 października o godz. 18 głuszyckie CK-MBP zaprezentuje kolejnego twórcę związanego z Głuszycą. Tym razem będzie to Henryk Janas, artysta ,,wielu profesji”, twórca m.in. insygniów Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Zamieszkały w Grzmiącej w gminie Głuszyca artysta, to – jak sam o sobie mówi – ,,człowiek wielu zawodów”. Jego głównym zajęciem jest metaloplastyka (grawerstwo, brązownictwo, złotnictwo), ale rzeźbi także w drewnie, kamieniu, metalu; ponadto rysuje, maluje obrazy, ale również wykonuje projekty graficzne małej architektury: medale, statuetki i przedmioty użytkowe. Swego fachu uczył się m.in. w warsztacie Mariana Cegielskiego i Andrzeja Deca. Henryk Janas jest autorem m.in. insygniów Senatu Rzeczypospolitej Polskiej  –  laski marszałkowskiej i godła państwowego, statuetek na międzynarodowe i krajowe imprezy sportowe (m.in. statuetki na Mistrzostwa Europy w Saneczkarstwie w 1992 r.). Artysta projektował i wykonał również statuetkę wręczaną od 1992 roku „Warszawiakowi Roku”. W swoim dorobku ma także liczne tablice pamiątkowe i szyldy na gmachach polskich ambasad oraz konsulatów. Do dorobku Henryka Janasa należy również projektowanie oprawy plastycznej wielkiej wystawy o Friedrichu Schillerze w Warszawie w 1984 r. oraz targów Warszawskiego rzemiosła w Monachium, Kolonii i Axel w Holandii.

Część prac Henryka Janasa będzie można zobaczyć już od 23 października br. w Galerii Centrum Kultury-MBP. Początek wernisażu o godz. 18. Wstęp wolny.