film2Sporym zainteresowaniem cieszyła się pierwsza plenerowa projekcja filmu zorganizowana przez głuszyckie Centrum Kultury-MBP. Kolejne dwie już w sierpniu.

 Wieczorny plenerowy pokaz fabularyzowanego dokumentu ,,Czech i szperacze” przyciągnął do Ogrodu Jordanowskiego kilkudziesięciu miłośników regionalnego kina ,,z tajemnicą w tle”. Film opowiadał o trzech śmiałkach poszukujących skarbów III Rzeszy w krypcie walimskiego kościoła. Okazało się jednak, iż odkryli znacznie cenniejsze znalezisko – m.in. trumnę ze szczątkami twórcy matury ministra Karla Abrahama Zedlitza. Fabularyzowany dokument oparty został na prawdziwej historii odkrycia – z inicjatywy Łukasza Kazka – krypt w kościele pw. św. Jadwigi w Walimiu.

– Kolejna projekcja już 7 sierpnia, także w plenerze, czyli w Ogrodzie Jordanowskim – zapowiada Monika Bisek-Grąz p.o. dyrektora CK-MBP. – Chcielibyśmy pokazać film o Księżnej Daisy, z kolei dwa tygodnie później dwa dokumenty o naszej Głuszycy: film nt. Sobonia oraz dokument ,,Riese – tajemnice wykute w skale” – dodaje. Letnie projekcje filmowe są kontynuacją ,,Kina historycznego” organizowanego przez głuszyckie Centrum Kultury-MBP i Fundację Łukasza Kazka ,,Świat, którego już nie ma”. Na wszystkie projekcje wstęp wolny.

 film.3 film1 film2 film4 film5 film6 film7