25 listopada Biblioteka w Głuszycy uczciła wraz z dziećmi Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Już od początku października w holu CK-Miejskiej Biblioteki Publicznej witała wszystkich gazetka prezentująca najbardziej znane niedźwiadki z książek dla dzieci. W tym uroczystym dniu przedszkolaki odwiedziły bibliotekę, gdzie słuchały bajek, śpiewały piosenki, oglądały książki o misiach oraz rysowały swoich pluszowych ulubieńców. Pani Marzena Nyga pracownik Oddziału dla Dzieci odwiedziła też z „misiowymi” bajkami uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 (kl.”0”).  Tego dnia każdemu dziecku towarzyszył w szkole ulubiony pluszak przyniesiony z domu. Portrety misiów wykonane przez dzieci będą zdobić bibliotekę do połowy grudnia.



Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono w 2002 roku w setną rocznicę powstania maskotki. Istnieją dwie wersje historii powstania tej przesympatycznej zabawki. Pierwsza zakłada, że karierę misia-zabawki zapoczątkowała w końcu XIX wieku Margarete Steiff – niemiecka inwalidka sparaliżowana wskutek choroby Heinego-Medina, szyła ona różne pluszowe zabawki-zwierzątka. Jej siostrzeniec Richard Steiff wykorzystując pomysł ciotki założył w miejscowości Giengen an der Brenz firmę produkującą takie zabawki na szerszą skalę. W 1903 roku trafiły one na Targi w Lipsku. Zainteresowały Amerykanów i 3000 egzemplarzy trafiło do Stanów Zjednoczonych. Wkrótce podobne misie zaczęły wytwarzać inne firmy zabawkarskie.

Według drugiej wersji prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt będąc w 1902 roku na polowaniu uwolnił postrzelonego przez jednego z myśliwych małego niedźwiadka. Scena ta uwieczniona na rysunku Clifforda Berrymana ukazała się w gazecie „The Washington Post”. Obrazek natchnął sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy (za specjalnym pozwoleniem prezydenta) . Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.