W czwartkowe popołudnie 11 lutego gościliśmy w Centrum Kultury-Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głuszycy Panią Agnieszkę Sztyler Turovsky, która opowiadała o swojej najnowszej książce „Oddział zakaźny”. Ze względu na obostrzenia sanitarne wydarzenie zorganizowano w formule online. Spotkanie poprowadzili Sabina Jelewska i Robert Delegiewicz.

Agnieszka Sztyler-Turovsky to dziennikarka Onetu, zwyciężczyni konkursu „Sukces roku w ochronie zdrowia – Liderzy Medycyny”, finalistka konkursu „Grand Press” za reportaż , laureatka nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za wywiady z ludźmi kultury i polityki,  tegoroczna zwyciężczyni konkursu „Uzależnienia XXI w.” za reportaż. Była dziennikarką „Gazety Wyborczej” (m.in. „Dużego Formatu”), miesięcznika „Twój Styl” i „Elle”, gdzie kierowała działami Magazyn i Psychologia, wydawcą serwisu Medonet.pl i szefową reporterów Onet Kobieta.

Oddział zakaźny” to książka o doświadczeniach pielęgniarek, lekarzy i ratowników medycznych, którzy znaleźli się na pierwszej linii frontu w walce z COVID-19. To ludzkie historie, które wzruszają, szokują, skłaniają do refleksji.  „Oddział zakaźny” jest poruszającym świadectwem, które pozwala poczuć grozę nie tylko choroby, ale i pracy naznaczonej chaosem i poczuciem zagrożenia. Autorka przedstawia szczere i bardzo osobiste relacje pracowników służby zdrowia, zmuszonych wykonywać swoją pracę w przerażającej i pełnej sprzeczności rzeczywistości pandemicznej. To ludzkie dramaty, ale też momenty wzruszeń i nieoczekiwany „czarny humor”. Książka przekracza drzwi oddziału zakaźnego, gdzie dostęp mają jedynie lekarze i ciężko chorzy pacjenci.

Agnieszka Sztyler-Turovsky w czasie głuszyckiego spotkania online zaprosiła także na blog  https://oddzialzakazny.pl/ , gdzie znajdują się fragmenty rozmów z medykami – z początków pandemii, ale też najnowsze doświadczenia. Reporterka w dalszym ciągu zaprasza medyków do współpracy i dzielenia się swoimi historiami z walki z wirusem.

Dziennikarka podarowała czytelnikom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głuszycy egzemplarz „Oddziału zakaźnego”. Zachęcamy Państwa do lektury! Dziękujemy Agnieszce Sztyler-Turovsky za sympatyczne spotkanie. Serdeczne podziękowania dla Łukasza Kazka za inicjatywę organizacji spotkania w głuszyckiej bibliotece