Po wakacjach wznowiliśmy cykl spotkań z ciekawymi ludźmi. Tym razem spotkanie, zorganizowane przez głuszycką bibliotekę odbyło się poza jej siedzibą. 14 września, w odpowiedzi na zaproszenie pana Wasyla Gusina, grupa głuszyckich seniorek wraz z kierownikiem MBP p. Renatą Sokołowską wybrała się do Sierpnicy. Gospodarz podjął gości gorącą kawą, herbatą i ciasteczkami w tej części swojego domu, którą sam zaprojektował i zbudował.

Uczestniczki spotkania z zapartym tchem słuchały opowieści pana Wasyla o jego dzieciństwie w syberyjskiej tajdze, niewytłumaczalnej ucieczce ze szponów śmierci, historii swojego imienia, okolicznościach powrotu do Polski i perypetiach młodzieńczego życia. Pan Wasyl wspomniał również o swoich egzotycznych podróżach związanych z wykonywanym zawodem (ukończył Wydział Łączności na Politechnice Wrocławskiej) i o szczęśliwym życiu w maleńkiej Sierpnicy.

Czas na emeryturze spędza bardzo aktywnie: projektuje, buduje i udoskonala kolejne części swojego domu, wędruje po okolicznych lasach ciesząc się ich pięknem, czyta książki, pisze wspomnienia, a wieczorami gra na pianinie i pisze wiersze. Gry na pianinie nauczył się sam, będąc jeszcze dzieckiem i tę umiejętność zaprezentował uczestniczkom spotkania. Niestety nie wystarczyło już czasu na to, aby poczytać wiersze…

Wzruszone panie podziękowały za niezwykły czas spędzony z panem Wasylem wręczając kwiaty, własnoręcznie wykonany upominek oraz książkę. To spotkanie na długo pozostanie w pamięci jego uczestników.