Doskonały repertuar, wybitni wykonawcy z niesamowitą energią i pasją – koncert duetu skrzypcowego- Polish Violin Duo, który 19 listopada wystąpił na scenie głuszyckiego Centrum Kultury, na długo zapisze się w pamięci publiczności. Duet tworzony przez utalentowanych skrzypków Martę Gidaszewską i Roberta Łaguniaka podbił serca publiczności swoim wysokim kunsztem artystycznym i miłością do wykonywanej muzyki. Duet zaprezentował wysokiej klasy utwory światowej wiolinistyki- wybrane kompozycje takich twórców jak G. Bacewicz, G. Barta. A. Derecskei, A. Igudesman, J. Feld, M. Rozsa i B. McLean.

Koncert odbył się w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę” – projektu realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a na Dolnym Śląsku współorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego z inicjatywy Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Krzysztofa Maja, który osobiście powitał głuszycką publiczność.  Operatorem przedsięwzięcia był Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Dolnośląskie Laboratorium Kultury, którego kierownik – Marek Sztark przybliżył twórczość Polish Violin Duo. Przybyłych na koncert powitali Burmistrz Głuszycy Roman Głód oraz Sabina Jelewska- dyrektor CK-MBP.

Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Partnerami projektu byli: Gmina Głuszyca oraz Centrum Kultury-Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy.

Przypomnijmy, Polish Violin Duo tworzą skrzypkowie Marta Gidaszewska, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Robert Łaguniak, doktorant Akademii Muzycznej w Łodzi.  Muzycy są laureatami licznych międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów skrzypcowych oraz kameralnych. Występowali również z orkiestrami, m.in. z Filharmonią Kameralną w Łomży, Orkiestrą „Progress” i „Poznańskie Smyczki”. Zostali dwukrotnie laureatami projektu „Scena Muzyki Polskiej”, organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Gościli w wielu programach radiowych i telewizyjnych. Nagrali pierwszą płytę i przygotowują kolejne dwie z muzyką polskich kompozytorów XX wieku, a także twórców czeskich i węgierskich. Duet planuje trasę koncertową po USA, Francji i Chinach, gdzie zagra w najbardziej prestiżowych salach dzieła polskich kompozytorów.

Dziękujemy organizatorom i duetowi za niesamowity koncert w Głuszycy.