Podczas dzisiejszego spotkania poznaliśmy jedną z pasji pani Wiesławy Dobrowolskiej-Łuszczyńskiej. Jest nią questing, czyli metoda odkrywania dziedzictwa miejsca, polegająca na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. Kolejne miejsca na trasie odnajduje się poprzez znalezienie odpowiedzi na zagadkę i wyszukanie w terenie odpowiadającego jej miejsca. Na końcu szlaku jest umieszczona skrzyneczka, a w niej pieczątka, której odbicie potwierdza przebycie całej trasy. Pani Wiesława jest laureatką ogólnopolskiego konkursu dla seniorów „Spotkania z Twoimi pasjami”, zorganizowanego przez Fundację Orange, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.
Laureatka konkursu z pasją opowiadała o podróżach, pisaniu i fascynacji przewodnickiej regionem, które doprowadziły ją do odkrycia walorów questingu. Udzieliła ważnych wskazówek, jak wyznaczać trasy questowe i tworzyć wierszowaną ulotkę z hasłem, rysunkami oraz do czego potrzebny jest „skarb”.
Questing staje się innowacyjnym i zyskującym coraz większą popularność narzędziem odkrywania dla turystów dziedzictwa kulturowego i historycznego miast, wsi, dzielnic. To intrygująca przygoda i najtańsza promocja każdej miejscowości, odkrywajaca ciekawe historie miejsc i ludzi, których nie znajdzie się w żadnym przewodniku. Być może dzisiejsze spotkanie zaowocuje powstaniem grupy pasjonatów, która będzie tworzyć guesty, ukazujące w niekonwencjonalny sposób tajemnice naszej okolicy.