Od lutego 2013 roku w głuszyckiej bibliotece (bibliotece centralnej oraz filii w Grzmiącej) rozpoczęły się prace nad tworzeniem elektronicznego katalogu bibliotecznego w systemie MAK+. System stworzony i rozwijany przez Instytut Książki umożliwia również tworzenie bazy użytkowników placówki, rejestrację wypożyczeń, udostępnień zasobów oraz prowadzenie statystyki bibliotecznej.

Katalogowanie zbiorów bibliotecznych w systemie MAK+ odbywa się poprzez przeglądarkę internetową, przy pomocy zawartości „Przewodnika Bibliograficznego” Biblioteki Narodowej, z którego pobierane są rekordy bibliograficzne do lokalnej bazy biblioteki. Opisy bibliograficzne tworzone przez biblioteki są dodawane do wspólnej bazy opisów, dostępnej dla wszystkich użytkowników systemu i są korygowane przez zespół specjalistów z wojewódzkich i miejskich bibliotek publicznych. Praca nad własną bazą w systemie MAK+ jest możliwa dzięki udziałowi naszej biblioteki w konkursie „Kraszewski. Komputery dla bibliotek” realizowanemu przez Instytut Książki w roku 2012. (Biblioteka otrzymała 10.000 złotych na sprzęt służący m.in. do katalogowania zbiorów). Na wprowadzenie wszystkich zbiorów (ok.36.000 egz.) biblioteka ma czas do końca 2014. Wówczas wprowadzony zostanie także elektroniczny system wypożyczeń, dzięki któremu czytelnicy zarejestrowani w którejkolwiek z bibliotek pracujących w systemie MAK+ będą mogli, po zalogowaniu się do systemu, sprawdzić stan swojego konta bibliotecznego, znaleźć i/lub zarezerwować interesującą ich książkę w dowolnej  bibliotece na terenie całej Polski. Do tego otrzymają informację czy dany egzemplarz jest wypożyczony, zarezerwowany czy też leży na półce. Już teraz możliwe jest sprawdzenie jakie książki zostały wprowadzone do systemu w naszej bibliotece.   (rs)

http://www.makplus.pl/search/index.html

http://www.makplus.pl/search/library.html?parentId=0&idMain=973636&phrase=g%C5%82uszyca&bibId=1036&wojId=1&where=inKeywords&factor=100&offset=0&max=10&order=f.full_1&dir=asc