transportzestanislawowa

Skąd przybyli na Dolny Śląsk nasi przodkowie? Jakie emocje towarzyszyły przesiedlanym do naszego regionu repatriantom z Wilna i Lwowa? Już 10 października (czwartek) o godz. 18.00 twórca filmu ,,Mój pierwszy dzień” będzie gościł w naszym CK-MBP. Zapraszamy na emisję filmu nt. naszych przodków oraz na dyskusję nt. powojennych dziejów regionu. Wstęp wolny.

Bohaterowie odcinków opowiadają o dramatycznych wydarzeniach związanych z przyjazdem na Dolny Śląsk po zakończeniu II wojny światowej, ich opowieści przepełnione są nostalgią, jaka pojawia się, gdy wspominają dzieciństwo i młodość. Zabarwia ona cały program i sprawia, że nawet tragiczne zdarzenia, jakie były ich udziałem nabierają ciepłych barw.

Wśród osób opowiadających o pierwszych dniach i latach powojennych są Polacy, którzy przyjechali na Dolny Śląsk z Kresów i innych rejonów przedwojennej Polski. Niemcy, którzy pozostali na Dolnym Śląsku oraz przedstawiciele społeczności żydowskiej, którzy osiedlali się tu po repatriacji z ZSRR. Pośród bohaterów są także Łemkowie, którzy znaleźli się na Dolnym Śląsku w wyniku operacji „Wisła” oraz Grecy, którzy znaleźli w Polsce schronienie po rewolucji w ich kraju. Wszystkie wspomnienia są ilustrowane fotografiami ze zbiorów Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, Stowarzyszenia Wratislaviae Amici, Ośrodka Pamięć i Przyszłość, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz archiwów prywatnych bohaterów.