Dlaczego łodzie pływające po Mekongu mają oczy? Do czego służy trzcina totora?
Odpowiedź na te pytania oraz mnóstwo informacji dotyczących organizacji codziennego życia w egzotycznych dla nas społecznościach otrzymały dzieci podczas spotkania zorganizowanego przez bibliotekę w ramach akcji „Wielokulturowość – jestem na tak!”.

Spośród scenariuszy, udostępnionych nam przez inicjatorów Akcji, wybraliśmy oparty na motywach książki Katarzyny Węgierek „Z notatnika młodego podróżnika. Pojazdy i nie tylko”. Książka opowiada historię 11-letniego chłopca, który podróżuje ze swoimi rodzicami po świecie i opisuje napotkane pojazdy różnego typu – zarówno te nowoczesne, jak i te, którymi ludzie przemieszczali się przed wiekami.
Po wysłuchaniu fragmentu książki, dzieci wykonały maski służące Wietnamczykom do odpędzania demonów, oraz miniaturki łodzi, którymi Peruwiańczycy i Boliwijczycy poruszają się po jeziorze Titicaca. Obejrzały także krótki film o wielokulturowości przygotowany przez bibliotekę w Brzeszczach oraz filmik przygotowany w ramach Akcji przez naszą bibliotekę.

Scenariusz zajęć udostępniony przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwo Widnokrąg w ramach akcji „Wielokulturowość- jestem na tak!” przygotowany na podstawie książki Katarzyny Węgierek pt. : „Z notatnika młodego podróżnika”.

logo_frsi  Litery-widnokrag