Kolejne „Jesienne spotkanie z poezją” odbyło się we wtorkowy wieczór 29 października w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głuszycy. Jak co roku zebrali się na nim miłośnicy poetyckiego słowa, a wśród nich – Marek Juszczak, nasz rodzimy górnik – poeta, który na stałe mieszka na Górnym Śląsku i debiutująca na niwie poezji głuszyczanka Agnieszka Musz. Gośćmi spotkania byli także głuszyccy artyści: malarz Ryszard Berczyński, rzeźbiarz Jerzy Marszał, których prace zdobiły salę czytelni oraz Henryk Janas, artysta metaloplastyk.

Tym razem zabrakło wśród zgromadzonych gości osoby niezwykle ważnej dla naszej Gminy i całego regionu – Pana Stanisława Michalika, który odszedł od nas 4 września ubiegłego roku. Śp. Stanisław Michalik był inicjatorem poetyckich spotkań organizowanych cyklicznie przez Centrum Kultury- Miejską Bibliotekę Publiczną w Głuszycy, był motorem działań promujących poetów, twórców innych dziedzin kultury i sztuki, a także przedsiębiorczości. Tegoroczna edycja poetyckich spotkań przybrała więc charakter wspomnieniowy.

Uczestnicy z nostalgią i wzruszeniem wspominali osobę Pana Stanisława, czytane były jego wiersze. Zaprezentowano także album autorstwa Stanisława Michalika „Głuszyca, moja Itaka. Kraj lat dziecinnych w wierszach i na fotografii”. O wydaniu tego albumu śp. Stanisław Michalik marzył od wielu lat. Marzenie udało się zrealizować w tym roku, niestety już po śmierci autora. Album „Głuszyca, moja Itaka” przedstawia piękno głuszyckiej ziemi, a jej bogactwo historyczne i przyrodnicze ilustrują w obiektywie pasjonaci fotografii związani z Głuszycą: Michał Adamczyk, Paweł Fesyk, Robert Janusz oraz Wiesław Jaranowski. Obok pięknych fotografii album zawiera wiersze poetów urodzonych w Głuszycy- Natana Tenenbauma, Romany Więczaszek i Marka Juszczaka.

W czasie spotkania wybrane wiersze odczytali dla zgromadzonych Agnieszka Musz, która przypomniała utwory autorstwa Romany Więczaszek oraz Marek Juszczak, który zaprezentował m.in. kilka swoich nowych wierszy. Głuszyckie seniorki z Klubu Relaks przybliżyły utwory poetyckie Stanisława Michalika, pełne humoru oraz dystansu do siebie i otaczającego świata. Lokalny miłośnik historii i kolekcjoner Głuszycy na starej fotografii – Grzegorz Czepil odczytał wiersz Natana Tanenbauma, znanego autora tekstów, m.in. dla artystów występujących w krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”. Nastrojową oprawę muzyczną spotkania zapewnił głuszyczanin Piotr Sycz.

Spotkanie poprowadziły dyrektor Centrum Kultury-MBP Sabina Jelewska oraz kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej Renata Sokołowska. Serdeczne podziękowania dla wszystkich przybyłych za niezwykle ciepły, jesienny wieczór z poezją i sztuką.