4W ramach kina historycznego w Centrum Kultury-MBP został wyemitowany reportaż z realizacji ,,Riese – pamięci ofiar”. Podziękowania otrzymali głuszyczanie biorący udział w produkcji. Gościem projekcji był także M.K. Szpakowski.

Od kilku miesięcy w głuszyckim CK-MBP z powodzeniem mają miejsce projekcje fabularyzowanych dokumentów w ramach kina historycznego. Ich główną tematyką jest najbliższy region. Tym razem w realizacji kolejnej produkcji TVP Wrocław, OKiS oraz Stowarzyszenie ,,Riese” wzięli udział m.in. mieszkańcy Głuszycy. Mowa tu o ,,Riese – pamięci ofiar”, przedsięwzięciu organizowanym w sierpniu w Ludwikowicach Kłodzkich.

Czwartkowa projekcja była nietypowa, bowiem nie tylko opowiadała o tajemnicach II wojny związanych z Muzeum Techniki Militarnej ,,Molke” i trudnych powojennych relacjach między wysiedlanymi a przybyłymi mieszkańcami, ale miała także na celu podziękowanie mieszkańcom Głuszycy za ich zaangażowanie w powstanie plenerowego widowiska. Swój udział bowiem miała w tym grupa seniorów działających przy CK-MBP oraz mieszkańcy, którzy odpowiedzieli na apel CK-MBP oraz Łukasza Kazka i bezinteresownie zaangażowali się w produkcję ,,Riese – pamięci ofiar”. Wprowadzenie w ideę powstania przedsięwzięcia przybliżył na czwartkowym spotkaniu realizator projektu M. K. Szpakowski, prezes Stowarzyszenia ,,Riese” z Ludwikowic Kłodzkich. Po emisji dokumentu i odczytaniu podziękowań od reżysera M. Kieresa oraz dyrektora wrocławskiego OKiS Piotra Borkowskiego, głuszyczanie przyjęli podziękowania i kwiaty także od głuszyckiego CK-MBP oraz burzę oklasków od licznie zgromadzonych widzów. Pełna wersja historycznego widowiska z udziałem głuszyczan i zawodowych grup rekonstrukcyjnych już w grudniu.

2 1 3 8 9 a11