(…) Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Ale to jeszcze nie koniec atutów głośnego czytania. Czynność ta jest łatwa, nie wymaga od nas, dorosłych, szczególnego przygotowania, jest przyjemna i inspirująca także dla czytającego, nic nie kosztuje, gdy korzystamy z biblioteki czy wymieniamy książki z innymi rodzicami (….)
Irena Koźmińska i Elżbieta Olszewska „Wychowanie przez czytanie”
Od 11 lat trwa w Polsce kampania społeczna mająca na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom pod nazwą „Cała Polska czyta dzieciom”. Głuszycka biblioteka włączyła się do akcji po raz siódmy.

Tym razem zaprosiliśmy dzieci z klas I-III głuszyckich szkół podstawowych do zapoznania się z utworami słuchanymi w dzieciństwie przez rodziców, dziadków, pradziadków, pra- pra- pradziadków, a także tych, które są pisane dla dzieci współcześnie.
Tegoroczne czytanie zaplanowaliśmy w plenerze w sąsiedztwie Łomnickiej Chaty. Jednak zimny wiatr „zdmuchnął” nas do gościnnego wnętrza  lokalu. Pomimo tego, że było trochę ciasno, a sprzęt nagłaśniający odmówił posłuszeństwa uśmiech nie znikał z twarzy niemal 200 osobowej grupy uczestników spotkania.
Do czytania dzieciom zostali zaproszeni: Burmistrz Głuszycy Alicja Ogorzelec, przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Pieroń, Przewodnicząca Komisji Kultury RM Monika Rejman, ks. Damian Fleszer,  komendant Policji Sebastian Sabadach, dyrektor Zespołu Szkół w Głuszycy Renata Tarasiuk, radny Grzegorz Sakowicz, nauczyciele Zespołu Szkół: Sabina Jelewska i Dorota Kalka,a także uczennica ZS Samanta Bazela. Obecni byli także: z-ca Burmistrza Krzysztof Kotowicz oraz dyrektorzy wszystkich  głuszyckich szkół.     Z ważnych powodów nie mogli przybyć na nasze spotkanie  instruktor PiMBP „Biblioteki pod Atlantami” w Wałbrzychu Anna Szczepaniak, Stanisław Michalik oraz ks. Krzysztof Kowcz.
Wszyscy lektorzy spisali się na medal! Na szczególne wyróżnienie zasłużył jednak ksiądz Damian. Dał się on poznać jako doskonały aktor! Jego interpretacja wiersza Stanisława Jachowicza pt. „Chory kotek” wywołała u wszystkich słuchających  niekłamany podziw!  Okazało się, że bajki Heinricha Hoffmana, Aleksandra Fredry, Stanisława Jachowicza pisane w XIX wieku podobają się dzieciom tak samo jak utwory współczesnych pisarzy.
Na koniec spotkania uczestnicy zostali poczęstowani herbatą i gorącą kiełbaską. Następne spotkanie za rok!