Wiele atrakcji dla dzieci i rodzin czekało na uczestników Pikniku Sowiogórskiego, który odbył się w niedzielne popołudnie 5 czerwca na terenie boiska sportowego w Głuszycy. W promieniach czerwcowego słońca udało się przeprowadzić wiele działań integracyjnych, edukacyjnych i sprawiających radość i starszym, i młodszym.

Na najmłodszych czekali z wesołymi zabawami i aktywnościami animatorzy z Kamayu Art. Ponadto dzieci chętnie uczestniczyły w quizie ekologicznym z nagrodami rzeczowymi oraz w zabawach ekologicznych, których celem było uświadomienie,  jak wielkim problemem jest zanieczyszczenie środowiska i konieczność podejmowania starań, by przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Temat związany z ekologią pojawił się także w widowisku teatralnym dla dzieci wystawionym przez Teatr Bajka. Na scenie wystąpili także seniorzy ze Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Głuszycy. Wykonali hymn o Głuszycy, do którego słowa napisał śp. Stanisław Michalik, miłośnik regionu. W specjalnie przygotowanej „Strefie Sztuki” można było zobaczyć prace lokalnych artystów, rękodzielników i wytwórców produktów lokalnych – mieszkańców obszaru LGD „Partnerstwo Sowiogórskie” z terenu Gmin Głuszyca i Jedlina-Zdrój. Udział w wydarzeniu przyczynił się do wzajemnego poznania lokalnego dziedzictwa kulturowego, historycznego i przyrodniczego. W Strefie Sztuki swoje robótki ręczne i obrazy malarskie zaprezentowały m.in. głuszyckie seniorki z UTW oraz z Klubu Relax. Można było także zobaczyć prace malarskie i rzeźby z drewna mieszkańców Jedliny- Zdroju.

Ponadto na scenie zaprezentowali się także lokalni młodzi artyści – uczestnicy zajęć wokalnych organizowanych przez Centrum Kultury-Miejską Bibliotekę Publiczną w Głuszycy. Piękną oprawę muzyczną wydarzenia stworzyły wokalistki: Maria Kuźma, Joanna Surma, Anna Kmita, Maja Bacior, Iga Smusz, Milena Smusz, Oliwia Zelek, Antonina Michalska. Swoje umiejętności zaprezentowali także głuszyccy młodzi adepci sztuki taekwondo z klubu Taekwondo Taipan.

W imieniu organizatorów i partnerów wydarzenia składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do współorganizacji i radosnego przebiegu Pikniku Sowiogórskiego.

Piknik Sowiogórski był wydarzeniem realizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół w Głuszycy w partnerstwie z Centrum Kultury-Miejską Biblioteką Publiczną w Głuszycy i Stowarzyszeniem Uniwersytet Trzeciego Wieku w Głuszycy
w ramach zadania grantowego „Góry Sowie-piękno do odkrycia”.

Zadanie grantowe „Góry Sowie-piękno do odkrycia” realizowane w ramach projektu grantowego pn. „Atrakcyjne Góry Sowie” współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.