Gościem specjalnym czwartkowego spotkania w ramach projektu „Akcja: e-motywacja” była Ewa Nowicka-Rusek – profesor antropologii społecznej na Uniwersytecie Warszawskim.
W polu jej zainteresowań naukowych są zagadnienia religijności, mniejszości etnicznych, tworzenia się nowych narodów. Jest zaangażowana w badania terenowe, bardzo lubi też pracę dydaktyczną i kontakt z młodymi ludźmi. Praca jest jej pasją.
Jest podróżniczką, miłośniczką wypraw autostopem, osobą otwartą na różnorodność świata, poznawanie nowych miejsc i ludzi. Pani Ewa uwielbia wysiłek fizyczny: chodzi po górach, jeździ na nartach biegowych i na rowerze tandemowym. Należy podkreślić, że wszystkie te działalności prowadzi mimo swojej choroby. Już w szkole podstawowej zaczęła tracić wzrok – jest osobą niewidomą. Nigdy nie zaakceptowała swojej choroby. Stara się żyć tak, jak gdyby była zdrowa.
W 2007 roku została laureatką konkursu ,,Człowiek bez barier”. Jednak nie przywiązuje wielkiej wagi do nagród, gdyż chęć i motywację do bycia aktywną czerpie z samej siebie, nie oczekując podziwu ani nagród. Pani Ewa twierdzi: „Świat może być z całym swoim bogactwem materialnym ubogi, nawet nędzny. Bogate życie wewnętrzne – to jest to.”W każdym spotkaniu bierze też udział Tomasz Kozłowski – psycholog, szkoleniowiec, ratownik GOPR oraz skoczek spadochronowy w jednym. Swoje pierwsze ekstremalne przygody przeżywał, wspinając się po basztach murów obronnych Bolesławca. Ciekawość świata i pasja do wysokości zostały w nim do dzisiaj. Zawodowo zajmuje się pracą z ludźmi i wspieraniem ich w samorozwoju. Swoje doświadczenia zdobywał w kraju oraz za granicą (m.in. w Nowej Zelandii). W zeszłym roku razem z zespołem skoczył ze stratosfery (11 tysięcy metrów), ustanawiając tym samym rekord Europy w odległości swobodnego spadania formacją trzyosobową. Inspirują go ludzie, którzy lubią siebie. Wraz z Weroniką Wawrzkowicz współprowadzi program w każdy poniedziałkowy poranek w radio Chilli Zet.
Jeszcze jednym gościem spotkania był podróżnik, kajakarz, zdobywca i odkrywca – Aleksander Doba. Ten młody duchem „pozytywnie zakręcony”, tryskający humorem i dystansem do siebie człowiek, rozbawił i wprawił w podziw uczestniczki spotkania.
Po zakończonej telekonferencji odbyły się krótkie zajęcia artecoachingowe, pod hasłem „wiersz niecodzienny”. Panie miały za zadanie stworzenie wiersza tematycznie związanego z przebiegiem doby. Początkowo były bardzo niepewne swych umiejętności na tym polu, jednak okazało się, że drzemie w nich wiele ukrytych zdolności i talentów – w tym talent do tworzenia wierszy!

Ostatnie już spotkanie w ramach projektu AKCJA: E-MOTYWACJA odbędzie się 3 grudnia.
Gościem będzie aktorka Zofia Czerwińska. Zapraszamy już dziś!

indeks FO