Pełna gwaru, dziecięcego śmiechu, radości i fantazji była noc z 12 na 13 lipca w głuszyckiej bibliotece.  Dla swoich młodych czytelników bibliotekarze przygotowali na ten czas szereg atrakcji, a wszystkie pomieszczenia biblioteki zostały odpowiednio dostosowane na przyjęcie nocnych gości.
Po krótkim powitaniu, dzieci spotkały się z wyjątkową postacią mówiącej myszy (Zbigniew Boguski), która przeczytała wszystkim kilka swoich ulubionych wierszy. Wśród nich był wiersz Juliana Tuwima „Rzepka”, do którego dzieci stworzyły wesołą scenkę. Następnie wszyscy udali się na kolację, by nabrać sił do nocnej zabawy.


Główną osią programu przygotowanego dla dzieci uczestniczących w „Bajkowej nocy” były zajęcia w formie dramy na podstawie baśni braci Grimm pt. „Jaś i Małgosia”. Scenariusz zajęć został nam udostępniony przez inicjatora akcji „Milion przygód z Książką”: Fundację Lotto Milion Marzeń, realizowanej wspólnie  ze Stowarzyszeniem Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL oraz Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
(Biblioteka w Głuszycy jest jedną ze stu bibliotek w Polsce, uczestniczących w tej akcji.)
Najpierw dzieci wysłuchały baśni „Jaś i Małgosia”, po czym ich zadaniem  było zaimprowizowanie sceny „Magia lasu”.  Każde dziecko, przy pomocy odpowiednich rekwizytów,  miało odegrać wylosowaną postać. Na początku dzieci przedstawiały las w czasie słonecznego dnia:  Jaś i Małgosia beztrosko zbierali jagody słuchając śpiewu ptaków, rechotu żab i delikatnego plusku wody w jeziorku. Wraz z zapadającym zmierzchem spokojny letni las przeistaczał się w las ciemny i groźny z odgłosami zwierząt żerujących nocą, wichurą i burzą z piorunami. Jaś i Małgosia tracili orientację w terenie i doznawali uczucia narastającego lęku.
Po skończonej inscenizacji dzieci  opowiadały o odczuciach jakich doświadczyły podczas kolejnych etapów przedstawienia i rysowały na karteczkach co budzi w nich strach. Następnie wywiązała się dyskusja o sposobach pokonywania lęków, o postępowaniu Jasia i Małgosi oraz o zagrożeniach, jakie mogą spotkać dzieci w prawdziwym świecie.
Doskonałą zabawą było także  tworzenie tzw. stop-klatek opowiadających historię Jasia i Małgosi. Dzięki tej zabawie dzieci ćwiczyły umiejętność radzenia sobie z lękiem i kształcenia odpowiednich zachowań w sytuacjach niebezpiecznych. Doskonałym uzupełnieniem tej tematyki była wizyta „tajemniczych gości”: patrolu policji. Policjanci opowiedzieli dzieciom o różnorodnych zagrożeniach i niebezpiecznych sytuacjach mogących się przytrafić zwłaszcza podczas wakacji, a także o sposobach unikania niebezpieczeństw. Odpowiadali też na zadawane przez dzieci pytania i demonstrowali niektóre elementy swojego wyposażenia.  Ponadto  w programie „baśniowej nocy” była zabawa w poszukiwaczy skarbów, bal maskowy oraz słuchanie bajki na dobranoc.  Najmniej miłym doświadczeniem była pobudka przed godziną 7.  Dzieci chętnie pospałyby dłużej i zostały w bibliotece na następną noc. Po śniadaniu uczestnicy „Bajkowej nocy w bibliotece” otrzymali pamiątki i książkowe upominki, a także  list dla rodziców zachęcający ich do codziennego głośnego czytania dzieciom.
Wszyscy uczestnicy: dorośli i dzieci stwierdzili, że to była niezwykła noc!
W przygotowanie i realizację „Bajkowej nocy w bibliotece” zaangażowany był cały zespół bibliotekarzy głuszyckiej biblioteki: Renata Sokołowska, Marzena Nyga, Barbara Walczak, Katarzyna Herda.  Do pomocy zgłosiła się także wolontariuszka Ewa Walczak.  (r.s)