safe_imageFundacja Wałbrzych 2000 we współpracy z Centrum Kultury Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy i Towarzystwem Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego „GEST” pozyskała środki z Unii Europejskiej na realizację projektu „Naucz się z nami rozmawiać”. W ramach projektu nauczyciele i pracownicy pedagogiczni przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z gmin: Głuszyca, Jedlina-Zdrój i Walim będą mogli bezpłatnie uczestniczyć w 3-stopniowym kursie polskiego języka migowego (poziom podstawowy, doskonalący i zaawansowany), którego ukończenie pozwala na przystąpienie do egzaminu i zdobycie uprawnień tłumacza języka migowego.

        Kursy prowadzone będą o kwietnia do lipca br. w formie dwudniowych spotkań – w piątki i soboty, a terminy zajęć zostaną dopasowane do potrzeb i oczekiwań uczestników. Zajęcia odbywać się będą w siedzibie Centrum Kultury Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy ul. Grunwaldzka 26 oraz Fundacji Wałbrzych 2000 w Wałbrzychu ul. Wrocławska 53.

– Zapraszamy do udziału w kursach języka migowego – mówi Magdalena Zywar, kierowniczka projektu – bo to nieczęsta okazja, żeby bezpłatnie nauczyć się nowego języka, poznać specyfikę komunikacji i savoir-vivre w kontaktach z osobami niesłyszącymi, a także poszerzyć swoje możliwości zawodowe. Zapewniamy certyfikowanych wykładowców, którzy nauczą uczestników ok. 1500 znaków języka migowego i techniki jego używania, materiały szkoleniowe i dostęp do największej w Europie platformy edukacyjnej migaj.eu, a także posiłki w trakcie zajęć.

Zgodnie z ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 roku o języku migowym i innych środkach komunikowania się osoby mające problemy ze słuchem, posługujące się językiem migowym mają prawo korzystać z pomocy osoby, która będzie w stanie ułatwić im kontakt. Obowiązek zapewnienie tłumacza języka migowego dotyczy wszystkich urzędów administracji, policji, straży pożarnej oraz miejskiej i ośrodków zdrowia. Dodatkowo każda z wymienionych placówek musi udostępniać możliwość komunikowania się osobie niepełnosprawnej, czyli w rozumieniu ustawy posiadać pracownika z minimalną wiedzą z języka migowego lub posiadać dostęp do narzędzi ułatwiających kontakt takich jak sms, poczta elektroniczna, komunikatory internetowe i strona www przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

Zgłoszenia do projektu przyjmuje: Fundacja Wałbrzych 2000, 58-309 Wałbrzych, ul. Wrocławska 5, tel. 74 843 45 32, email: biuro@walbrzych2000.pl. Szczegółowe informacje: www.migowy.walbrzych2000.pl

Dodatkowych informacji udziela:

 

Magdalena Zywar – kierowniczka projektu

magda-zywar@walbrzych2000.pl, tel. (74) 843 45 32, 662 065 242