Msza Św. za Ojczyznę, gra terenowa, wspólne odśpiewanie hymnu narodowego i złożenie kwiatów przy Pomniku Niepodległości, a także mecz piłki nożnej oraz recital przedwojennych przebojów – tak 103 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę świętowali mieszkańcy Głuszycy.

Radosne świętowanie rozpoczęli najmłodsi wraz z rodzicami uczestnictwem w grze terenowej „Wygraj Wolność” przygotowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Głuszycy. Gra, której celem była edukacja poprzez zabawę, prowadziła od Pomnika Solidarności przy ul. Grunwaldzkiej do Pomnika Niepodległości przy ul. Sienkiewicza.

O godz. 11 w kościele pw. Chrystusa Króla w Głuszycy odprawiona została uroczysta Msza Św. za Ojczyznę z udziałem pocztów sztandarowych Akcji Katolickiej i KSM. W samo południe przedstawiciele samorządu gminnego na czele z Burmistrzem Głuszycy Romanem Głodem, duchowni z ks. dr. Sławomirem Augustynowiczem oraz Mieszkańcy uczestniczyli w uroczystym złożeniu kwiatów przy Pomniku Niepodległości. Wszyscy wspólnie odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, a uroczystość uświetniła swoją obecnością i patriotyczną oprawą muzyczną Głuszycka Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Eugeniusza Lecia.

Nie zabrakło też prawdziwych sportowych emocji, a to za sprawa meczu piłkarskiego sąsiednich drużyn. Na boisku sportowym przy ul. Dolnej spotkały się reprezentacje  Miejskiego Klubu Sportowego Włókniarz Głuszyca oraz Klub Sportowy Zdrój Jedlina-Zdrój. Po pełnym zaciętej gry spotkaniu zwycięstwo powędrowało do drużyny Gości.

O godz. 17 rozpoczęła się uroczystość w sali widowiskowej Centrum Kultury-MBP, w czasie której Burmistrz Głuszycy Roman Głód w swoim przemówieniu mówił o potrzebie jedności, zgody i wzajemnego szacunku zarówno w naszych „małych Ojczyznach”, jak w całej Polsce. Wspólne śpiewanie pieśni legionowych i patriotycznych poprzedziło kulminacyjny punkt programu, jakim był recital „Piosenki dla Niepodległej” w wykonaniu Roberta Delegiewicza z udziałem Głuszyckiej Grupy Teatralnej „Po godzinach”.

Występujący na scenie artyści wprowadzili widownię w niepowtarzalny klimat dwudziestolecia międzywojennego za sprawą nieśmiertelnych szlagierów takich jak  „Miłość Ci wszytko wybaczy” czy też „Już nie zapomnisz mnie”. Recital został wzbogacony pełnymi humoru scenkami teatralnymi z elementami tańca. Na scenie wystąpili głuszyczanie: Marta Czepil, Joanna Delegiewicz, Iweta Głód, Magdalena Gołda, Urszula Mrozińska, Anna Sikorska, Katarzyna Starzyńska oraz Nikodem Cersowski, Artur Gołda, Grzegorz Milczarek i Mirosław Żołopa. Publiczność nagrodziła występujących na deskach CK-MBP gromkimi brawami. Wszystkim artystom przekazujemy szczere wyrazy uznania i podziękowania za dostarczenie widzom  tak wielu przyjemnych wrażeń estetycznych!

Serdecznie dziękujemy Mieszkańcom Głuszycy za obecność i udział we wspólnym świętowaniu !