indeksDziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku dla podkreślenia bogactwa różnorodności językowej świata i promocji wielojęzyczności, a także w celu zwrócenia uwagi na olbrzymią liczbę języków zagrożonych i ginących. Szacuje się, że niemal połowa z 6000 języków świata, jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 roku zanikło 250 języków!
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace (obecnej stolicy Bangladeszu) zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu (bangla) statusu języka urzędowego.

W Polsce promocją języka ojczystego zajmuje się Narodowe Centrum Kultury.
Prowadzone są kampanie społeczne:
Ojczysty – dodaj do ulubionych, mająca na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę.    zob.:   http://www.nck.pl/ojczysty/
Język polski jest ą-ę, której celem jest obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter.  zob.:      http://jezykpolskijestae.pl/
Głuszycka biblioteka dla uczczenia Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego od trzech lat organizuje Dyktando Miejskie.
Dziś o godz. 11 do walki o tytuł „Mistrza Ortografii 2015” przystąpią 32 osoby.