W dniach od 2.7 do 13.7.2012 r. Centrum Kultury – MBP zorganizowało cykl zajęć wakacyjnych dla dzieci z Głuszycy oraz świetlic wiejskich w Grzmiącej, Sierpnicy i Głuszycy Górnej. Akcja ta skierowana była do dzieci w wieku od 7 do 12 lat.
Dzieci przez dwa tygodnie uczestniczyły w różnego rodzaju zajęciach edukacyjnych. Korzystając z niepogody, która przypadła na pierwsze dni wakacji, dzieci brały udział w dyskusji na temat uzależnienia od alkoholu i wynikających z niego niebezpieczeństw, po której miał miejsce konkurs plastyczny „Stop alkoholowi”. Dwa razy w tygodniu maluchy pobierały lekcje angielskiego, prowadzone przez Justynę Szatkowską z Centrum Języków Obcych „Top English”. Zabawowa forma tych zajęć bardzo przypadła do gustu dzieciom. Oprócz tego mogły wykazać się swoim talentem muzycznym, a niespożytą energię wykorzystywały w trakcie zabaw i gier na sali widowiskowej Centrum Kultury.
Kiedy tylko dopisywała pogoda, dzieci brały udział w zajęciach sportowo-rekreacyjnych na boiskach „Orlika”, a w naprawdę słoneczne i ciepłe dni wybieraliśmy się wspólnie z dziećmi ze świetlic wiejskich na basen, co było niewątpliwą atrakcją dla uczestników.
W terminie od 9.7 do 12.7.2012 r. miała miejsce wycieczka do Karpacza. Wzięło w niej udział 50 dzieci, wybranych z całej grupy biorącej udział w zorganizowanych zajęciach (warunkiem wyjazdu była wytrzymałość na długie piesze wycieczki oraz, niestety, ograniczona ilość miejsc w schronisku).
Pierwszego wieczoru, po przyjeździe do miasta, udaliśmy się na krótką wycieczkę po uliczkach Karpacza.
Drugiego dnia wybraliśmy się na Śnieżkę czarnym szlakiem, prowadzącym przez Karkonoski Park Narodowy. Był to najkrótszy a zarazem najcięższy szlak, który prowadził przez Biały Jar. Podczas krótkich postojów, przewodnik opowiadał o Karkonoszach, ich genezie, problemach ekologicznych związanych z zanieczyszczeniem środowiska i działalnością człowieka oraz o sposobach zapobiegania dalszej degradacji środowiska. Przewodnik przypomniał również uczestnikom, jak należy zachowywać się na szlakach turystycznych, co im wolno, a czego nie wolno robić w parku narodowym.
Idąc szlakiem dzieci podziwiały otoczone urwistymi skałami kotły polodowcowe. Przechodziliśmy również obok miejsca lawiny śnieżnej, która w roku 1968 pochłonęła 19 ofiar. Była to największa katastrofa górska w polskiej historii. Po drodze na Śnieżkę odwiedziliśmy jeszcze Śląski Dom. Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy dalej, już na sam szczyt góry. Gdy tam dotarliśmy, przewodnik po kolei opisywał widziane przez nas krajobrazy, a panorama gór podziwiana z wysokości 1602 m n.p.m. była imponująca.
W drodze powrotnej dotarliśmy do wyciągu krzesełkowego „Na Kopę”, który ma długość prawie 3,5 km. Zjazd trwał ponad 20 min i był dużą atrakcją szczególnie dla najmłodszych dzieci.
Każdego dnia, po powrocie do schroniska „Liczyrzepa”, czekała na nas ciepła i pyszna obiadokolacja.
Ostatni dzień wycieczki poświęciliśmy na zwiedzanie Karpacza, m.in. zapory wodnej na potoku Łomnica. Kierowniczka schroniska przygotowała na ten dzień małą niespodziankę dla dzieci, jaką było ognisko pożegnalne z pieczeniem kiełbasek oraz wręczeniem drobnych upominków dla „Najsympatyczniejszego uczestnika kolonii” oraz dla zwycięzców w konkursie na „Najczystszy pokój”.
Po powrocie do Głuszycy czekał nas już ostatni dzień letnich zajęć, który spędziliśmy na zabawach z drobnym poczęstunkiem w sali widowiskowej Centrum Kultury.
Ogólnie w akcji „Lato w mieście” wzięło udział: 37 dzieci z Głuszycy, 23 z Głuszycy Górnej, 17 z Sierpnicy i Kolców oraz 15 z Grzmiącej.