Koncertem „Dla Niepodległej” w wykonaniu Głuszyckiej Orkiestry Dętej pod batutą kapelmistrza Eugeniusza Lecia uczczono w Głuszycy 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pieśni patriotyczne i  żołnierskie oraz utwory o charakterze hymnicznym wprowadziły zebranych w uroczysty i radosny nastrój narodowego świętowania.

Pamięć o Konstytucji 3 Maja i zawartych w niej wartościach sprawia, że Polacy na przestrzeni dziejów potrafią rozsądnie pokierować swoimi losami, nawet w najtrudniejszych warunkach – w czasach zaborów, w czasach wojennej zawieruchy. O znaczeniu konstytucji pamiętamy i dziś, żyjąc w wolnej ojczyźnie –powiedział w czasie uroczystości burmistrz Głuszycy Roman Głód, który w swoim przemówieniu przybliżył najważniejsze zmiany ustrojowe wprowadzone uchwaloną w 1791 roku ustawą zasadniczą. – Życzę wszystkim zebranym, aby uczestnictwo w obchodach dzisiejszego  święta, jak i w innych uroczystościach organizowanych w naszej gminie w tym szczególnym roku, jakim jest stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, umocniło w nas wszystkich poczucie tożsamości – dodał Roman Głód.

Dziękujemy Głuszyckiej Orkiestrze Dętej na czele z Panem Eugeniuszem Leciem za piękną muzyczną lekcję patriotyzmu. Miłą niespodzianką były utwory wokalne wykonane przez trębaczkę  z orkiestry Iwonę Sochacką oraz przepiękne solo na akordeonie Anny Mierczyńskiej. Koncert wzbogaciły ciekawostki historyczne zaprezentowane przez Kamila Rąpałę. Poziom artystyczny koncertu Głuszyckiej Orkiestry Dętej zachwycił publiczność, która gromkimi brawami nagrodziła występ zespołu.

Dziękując wszystkim za obecność w dniu 3 maja w CK- MBP, już dziś zapraszamy  na kolejny koncert „Dla Niepodległej” organizowany w Głuszycy w ramach gminnych obchodów Stulecia Niepodległości. W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – 1 sierpnia zapraszamy do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych wraz z głuszyckim Chórem Seniorów „Renoma”.