W minioną sobotę 24 października w Centrum Kultury-Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głuszycy został zorganizowany koncert fortepianowy, który był relacjonowany on-line w rzeczywistym czasie na portalu społecznościowym Facebook CK-MBP. Utwory Johanna Sebastian Bacha oraz własne improwizacje wykonał na fortepianie Aleksander Dębicz – jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów oraz kompozytorów. Organizatorem koncertu był Polski Impresariat Muzyczny działający w ramach Instytutu Muzyki i Tańca dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prof. Piotra Glińskiego i pod jego patronatem. Partnerami koncertu byli Burmistrz Głuszycy Roman Głód oraz Centrum Kultury-Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy.

Sobotni koncert, który miał miejsce w Głuszycy, to część projektu pn. „Z klasyką przez Polskę”, którego celem jest dotarcie do mniejszych ośrodków z programami muzycznymi poświęconymi muzyce klasycznej, o najwyższym poziomie artystyczny, w przystępnej i atrakcyjnej formie, w wykonaniu najwybitniejszych polskich artystów.  Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Głuszycy za zdalne uczestnictwo w wydarzeniu. Wielkie podziękowania dla Artysty oraz organizatorów koncertu za umożliwienie obcowania z wysoką kulturą w tym trudnym dla nas czasie.

Goszczący w głuszyckim ośrodku kultury Aleksander Dębicz to młody, zdolny polski pianista i kompozytor . Punktem wyjścia dla działalności artystycznej Aleksandra Dębicza jest improwizacja oraz autorska muzyka, którą często łączy z repertuarem klasycznych mistrzów. W 2015 roku na debiutanckiej płycie „Cinematic Piano” znalazł się cykl 12 własnych kompozycji inspirowanych sztuką filmową. Komponuje muzykę do filmów, słuchowisk i przedstawień teatralnych. Za muzykę do słuchowiska Polskiego Radia „Anna Karenina” w reż. Katarzyny Michałkiewicz otrzymał nagrodę na festiwalu Dwa Teatry 2019. W 2018 roku ukazał się trzeci album artysty – „Invention” (Warner Classics). Płyta została nominowana do Fryderyka 2019 i zebrała szereg bardzo entuzjastycznych recenzji. W kwietniu 2019 roku wydany został nowy utwór Dębicza „The Union”, skomponowany z okazji 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. W tym samym roku powstał utwór „PasaCatedral” na gitarę koncertującą, obój, fortepian i smyczki na zamówienie festiwalu Akademia Gitary. Dębicz współtworzy duet z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem, z którym opracował już kilka oryginalnych programów, opartych na muzyce klasycznej i improwizacji. Jeden z nich został uwieczniony na znakomicie przyjętym dwupłytowym albumie „Bach Stories”, nagranym dla wytwórni Warner Classics. Album otrzymał nominację do Fryderyka 2018.

Aleksander Dębicz to absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Elżbiety Tarnawskiej. Doskonalił swoje umiejętności na międzynarodowych kursach mistrzowskich pod kierunkiem m.in.: Roberta Levina, Andrasa Schiffa, Andrea Bonatty, Katarzyny Popowej-Zydroń czy Aleksieja Orłowieckiego. Koncertował w Polsce i za granicą (m.in. w Niemczech, Francji, Stanach Zjednoczonych, Rumunii, Włoszech, Austrii i Turcji). Zdobył wiele nagród, m.in. I miejsce oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworów Bacha na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J. S. Bacha w Gorzowie i Frankfurcie nad Odrą (2000). W 2013 roku zwyciężył w Transatlantyk Instant Composition Contest, jedynym na świecie konkursie symultanicznej improwizacji do filmu.