Lód, śnieg, błoto, strome podejścia i równie strome zejścia, walka z bólem i zmęczeniem na wielokilometrowej trasie – wiadomo, że lekko nie będzie,  jak na „Sudeckiej Żylecie”, mimo to w sobotę 19 lutego 603 piechurów z całej Polski stanęło na starcie X Maratonu Pieszego „Sudecka Żyleta” w Głuszycy. Na pokonanie dystansu o długości ponad 55 km z prawie 3000 metrami przewyższeń uczestnicy maratonu mieli ustalony limit czasu wynoszący 18 godzin.

Niestety nie wszyscy zdołali pokonać wymagający dystans. Na mecie zameldowało się 447 piechurów. W szczytowych partiach gór na trasie miejscami zalegała głęboka warstwa śniegu sięgająca nawet po kolana, oprócz tego wielokrotnie trzeba było pokonać oblodzone lub błotniste odcinki. Na piechurów czekały cztery punkty kontrolne, m.in. przy Podziemnym Mieście Osówka oraz punkt żywieniowy na Kamykach w Głuszycy Górnej.  Niewątpliwą wartością dodaną była słoneczna pogoda w ciągu dnia i bezchmurne, rozgwieżdżone niebo w nocy, a przede wszystkim okazja do podziwiania wspaniałych widoków okolic Głuszycy ze szczytów Gór Kamiennych, Sowich i Wałbrzyskich. I ta niesamowita cisza w lesie… To trzeba przeżyć.

Choć maraton pozbawiony jest rywalizacji i nie liczony jest czas przejścia uczestników, wiele osób walczy o jak najlepszy wynik. Pierwszą osobą, która zameldowała się na mecie maratonu o godzinie 17:19 był głuszyczanin Radosław Dobosz. Natomiast o godzinie 19:00 Agata Więckowiak, jako pierwsza kobieta, ukończyła 10 zimową edycję „Sudeckiej Żylety”. Serdecznie gratulujemy wszystkim, którzy pojawili się na mecie! Mamy ogromną nadzieję, że zobaczymy się z wieloma uczestnikami w kolejnej letniej edycji. Wielki szacunek także dla tych osób, które podjęły wyzwanie, ale z różnych powodów musiały zejść z trasy.

X Maraton Pieszy „Sudecka Żyleta” nie odbyłby się, gdyby nie sztab zaangażowanych ludzi i instytucji, którym przekazujemy wielkie wyrazy wdzięczności. Organizatorem wydarzenia było Centrum Kultury-Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy. Głównym partnerem wydarzenia była Gmina Głuszyca reprezentowana przez Burmistrza Romana Głoda. Dyrektor imprezy to jeden z pomysłodawców Żylety – Marcin Wiącek, za zabezpieczenia trasy odpowiadał Wojtek Wesołowski. Partnerami i sponsorami wydarzenia byli: Decathlon, Masterform, KFC Świebodzice, Podziemne Miasto Osówka, Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Sowiogórskie”, Guroholicy- Ekstremalne Eksploracje, Schronisko PTTK Andrzejówka, Ochotnicza Straż Pożarna w Głuszycy Górnej, Szkoła Podstawowa nr 2 w Głuszycy, Szkoła Podstawowa nr 3 w Głuszycy, „Fotograf i Ja” Robert Janusz, Foto Adamczyk, Agroturystyka Pograniczna, patronat medialny: Dziennik Wałbrzych, Wałbrzych24, gorskiewyrypy.pl. Impreza to ogromny wkład pracy i zaangażowanie wolontariuszy, którym przekazujemy ogromne podziękowania. Dziękujemy za zabezpieczenie trasy przez służby medyczne, GOPR i funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu. Do zobaczenia na letniej edycji „Sudeckiej Żylety”.