Dotarła do nas dzisiaj smutna informacja o śmierci artysty plastyka, mistrza rzemiosła artystycznego – mieszkańca Grzmiącej w gm. Głuszyca – Henryka Janasa.

Jego głównym zajęciem była metaloplastyka – grawerstwo, brązownictwo, złotnictwo. Rzeźbił w drewnie, kamieniu, metalu, rysował, malował, wykonywał projekty graficzne małej architektury: medale, statuetki i przedmioty użytkowe. Był autorem m.in. insygniów zdobiących salę Senatu RP, statuetek na międzynarodowe i krajowe imprezy sportowe. W swoim dorobku ma także liczne tablice pamiątkowe i szyldy na gmachach polskich ambasad oraz konsulatów. Projektował oprawę plastyczną wielkiej wystawy o Friedrichu Schillerze w Warszawie w 1984 r. oraz targów warszawskiego rzemiosła w Monachium, Kolonii i Axel w Holandii.

Pozostawił wiele planów, zamierzeń artystycznych, niedokończonych projektów… We wrześniu 2020 r. miał się odbyć w murach Centrum Kultury-MBP w Głuszycy kolejny wernisaż prac Henryka Janasa –projekt pn.” TU JEST MÓJ DOM”, organizowany cyklicznie co dwa lata. Ostatni wernisaż grafik artysty ukazującego piękno Głuszycy i Ziemi Wałbrzyskiej odbył się 16 września 2018 r. w głuszyckim CK-MBP. Wernisaż wzbogaciły występy licznego grona twórców zaprzyjaźnionych z artystą …

To wielka strata dla kultury naszej „małej Ojczyzny”.

Rodzinie i Przyjaciołom składamy kondolencje