NOC BIBLIOTEK – impreza promująca czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać, zorganizowana była na skalę krajową po raz pierwszy. Głuszycka biblioteka włączyła się do tej akcji, ale nasza placówka organizowała już podobną imprezę dwukrotnie (2007 i 2013 r.). Centralna inauguracja Nocy Bibliotek 2015 odbyła się w Bibliotece Narodowej. Dzięki transmisji internetowej uczestnicy z 591 bibliotek mogli wspólnie z minister kultury Małgorzatą Omilanowską i wieloma znanymi osobami ze świata kultury odczytać „Lokomotywę” Juliana Tuwima. Uczestnicy głuszyckiej Nocy Bibliotek z wielkim zaangażowaniem odczytali tekst wiersza, po czym nastąpiła dalsza część, obfitująca w liczne niespodzianki. Była zabawa pod hasłem „Czym jest dla mnie biblioteka?“, zajęcia czytelniczo-plastyczne pod nazwą „Czarna Książka Kolorów“, zabawa „Poszukiwacze ukrytych książek“, czytanie na ekranie, a także wizyty „tajemniczych“ Gości. Pierwszym gościem była Dobra Wróżka Jadzia (Jadwiga Czepil-Kostańska), która przeczytała dzieciom kilka zabawnych wierszy Jana Brzechwy, Grzegorz Czepil przybył z „furą“ naleśników, Burmistrz Głuszycy Roman Głód zaprezentował dzieciom swoje ulubione lektury, przeczytał jedną z bajek Ezopa i poprowadził  interesującą rozmowę o książkach, ciekawostkach przyrodniczych dotyczących najbliższej okolicy, o zwierzętach hodowanych przez dzieci i o swoich zainteresowaniach. Opowiedział też „mrożącą krew w żyłach“ historię z dzieciństwa o tajemniczych światłach w sztolni. Wraz z panem Burmistrzem bibliotekę odwiedziły panie: Monika Rejman, dyrektor CK-MBP, Iweta Głód oraz Sabina Jelewska. Zaplanowana była także wizyta policjantów, jednak ze względu na liczne obowiązki nie mogli przybyć na spotkanie.
Nocy towarzyszyła akcja „Przynieś książkę do biblioteki“. Dzięki niej biblioteka wzbogaciła swoje zbiory, a dzieci nauczyły się dzielić książką z innymi.
Noc, choć długa, okazała się jednak zbyt krótka, aby w pełni zrealizować wszystkie zaplanowane przez bibliotekarki działania. Krótki czas snu wśród książek był pełen kolorowych snów. Na pożegnanie dzieci otrzymały dyplomiki uczestnika Nocy,  kolorowankę przygotowaną przez organizatorów specjalnie na tę okazję oraz list do rodziców zachęcający do głośnego czytania swoim pociechom.

Głuszycką Noc Bibliotek przygotowały bibliotekarki: Marzena Nyga, Barbara Walczak oraz Renata Sokołowska.
Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy wraz z dziećmi – uczestnikami Nocy Bibliotek dziękują za pomoc i wsparcie:
Jerzemu Rudnickiemu (Łowisko Pstrąga Złota Woda w Łomnicy) za pyszny, ekologiczny chleb,
Grzegorzowi Czepilowi (jadłodajnia „Finezja“) za wyborne naleśniki,
Anecie i Krzysztofowi Borowiec (cukiernia „Aneta”) za ciasteczkowo-cukierkowy poczęstunek,
Ewie Dorosz (Dyrektor Gimnazjum Publicznego w Głuszycy) za wypożyczenie materaców,
Annie Mikuszewskiej, Martynie Surmaczyńskiej, Weronice Nyga (wolontariuszkom) za pomoc podczas trwania imprezy.
Dziękujemy wszystkim za udział w „Nocy Bibliotek” i zapraszamy za rok!

Organizatorzy akcji: Centrum Edukacji Obywatelskiej, „Gazeta Wyborcza” i Magazyn „Książki”, Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Instytut Książki.
Partnerzy: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.
Patroni medialni: Program 1 Polskiego Radia, TVP 1, TVP ABC, portal Lustro Biblioteki, magazyn „Biblioteka w szkole”.
Patronat honorowy: Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteka Narodowa.