Już po raz szósty głuszyczanie w aktywny sposób uczcili pamięć pomordowanych bohaterów podziemia antykomunistycznego poprzez liczny udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w niedzielę 1 marca. Na 5,5-kilometrową trasę ze startem z placu przy kaplicy św. Józefa w Głuszycy wyruszyły rodziny z dziećmi, młodzież i seniorzy, a także wiele osób ceniących sobie aktywne spędzanie wolnego czasu. Przed biegiem w kaplicy św. Józefa odprawiona została Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych.

Na starcie biegaczy powitał burmistrz Głuszycy Roman Głód, który także na mecie przy Agroturystyce „Gościniec” w Łomnicy wręczał medale zawodnikom. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnego samorządu: Pani Iwona Frankowska – Zastępca Starosty Wałbrzyskiego, Grzegorz Szymański – Wiceburmistrz Głuszycy, a także przedstawiciele Rady Miejskiej w Głuszycy: Grzegorz Milczarek – Przewodniczący i Edyta Popek- Wiceprzewodnicząca Rady. Przed startem wszyscy uczestnicy biegu wzięli udział w rozgrzewce poprowadzonej przez Andrzeja Kolisza ze Stowarzyszenia Waligóra Run. Na mecie czekał na biegaczy i kij karzy ciepły posiłek oraz chwila odpoczynku w promieniach marcowego słońca na gościnnym terenie agroturystyki prowadzonej przez Danutę i Marka Hiszpańskich z Łomnicy. Uczestnicy wydarzenia włączyli się również do zbiórki wspomagającej rehabilitację dzieci, podopiecznych Wałbrzyskiego Hospicjum.

Dyrektor Centrum Kultury-MBP w Głuszycy Sabina Jelewska składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły przygotowania oraz sprawny przebieg wydarzenia. Szczególne podziękowania dla:  Burmistrza Głuszycy Romana Głoda, ks. Sławomira Augustynowicza – proboszcza parafii pw. Chrystusa Króla w Głuszycy, właścicieli Agroturystyki „Gościniec” w Łomnicy, Agaty i Tomasza Dąbrowskich, Andrzeja Kolisza, Artura Gołdy, Grzegorza Czepila, Wojciecha Jelewskiego, wolontariuszek ze Szkoły Podstawowej nr 3: Mai Chmiel, Amelii Sabadach, Darii Stępień.  Dziękujemy za pomoc i uczestnictwo w biegu żołnierzom z 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku, a także Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszycy Górnej i funkcjonariuszom Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu. Podziękowania dla pracowników Urzędu Miejskiego oraz CK-MBP w Głuszycy: dla Marzenny Klann, Klaudii Chętkowskiej, Grzegorza Bachmatiuka, Ilony Banasik. Za sympatyczną atmosferę, sportowego ducha, pamięć i obecność jeszcze raz wielkie dzięki wszystkim uczestnikom tegorocznego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Głuszycy. Już dziś zapraszamy do równie licznego udziału w przyszłorocznej edycji wydarzenia.

Przypomnijmy, że pomysłodawcą i organizatorem największego ogólnopolskiego biegu pamięci jest Fundacja Wolność i Demokracja z siedzibą w Warszawie. W tegorocznej, ósmej już edycji biegu hołd Żołnierzom Niezłomnym oddało ponad 75 tys. osób w 365 miastach. Bieg jest częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci  Żołnierzy Wyklętych, przypadającego dnia 1 marca.

 

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!