W piątek 16 marca odbyły się dwa seanse filmowe dla  młodzieży z głuszyckiego gimnazjum.
W ramach ścieżki „Biblioteka pełna filmu” realizowanej przez naszą bibliotekę wyświetliliśmy film Urszuli Laskowskiej i Mateusza Mularskiego pt. „Warsztat świętego Mikołaja”. 
Projekcje filmów poprzedzone były dyskusją na temat  wręczania i otrzymywania prezentów. Młodzież stwierdziła, że najczęściej wręczanym prezentem są zabawki – zwłaszcza „pluszaki”. Otrzymują je ludzie w różnym wieku i z różnych okazji. Postacią kojarząca się z wręczaniem prezentów jest oczywiście święty Mikołaj. Warsztat świętego Mikołaja  kojarzy im się ze Skandynawią, z ciepłym, ogrzewanym kominkiem miejscem, sypiącym za oknami śniegiem, muzyką. Wiedzą jednak, że większość zabawek produkowana jest w Chinach.
Co naprawdę kryje się pod metką z napisem „Made in China” dołączoną do zabawek młodzież  zobaczyła podczas projekcji filmu. Niesłychanie ciężkie warunki pracy, kilkunastogodzinny dzień pracy, niskie zarobki, duża liczba wypadków przy pracy, brak możliwości jakiegokolwiek protestu – to codzienność bardzo młodych, często nieletnich pracowników ogromnych fabryk, których właścicielami są zachodnie korporacje.
Film zrobił wrażenie na młodzieży i wywołał duże emocje. Okazało się, że nikt z oglądających nie miał świadomości jak wykorzystuje się pracowników i łamie się ich prawa. Trudno było znaleźć sensowne rozwiązanie tego problemu.  Ograniczenie kupowania chińskich zabawek i akcja uświadamiająca opinię publiczną – to pomysły młodzieży na rozwiązanie problemu.