W piątek 20 kwietnia po raz kolejny odbył się seans filmowy w bibliotece. Tym razem gościliśmy gimnazjalistów z klasy II „d”. Zaproponowaliśmy naszym młodym widzom wielokrotnie nagradzany film w reżyserii Ivana Golovneva pt.: „Mała Katerina”.  
Film przedstawia rok życia małej dziewczynki z ludu Chantów mieszkającej w północno-zachodniej Syberii. Dzika przyroda, wśród której funkcjonuje rodzina Kateriny jest determinantem zachowania dziecka. Niespełna dwuletnia dziewczynka najpierw uczy się naśladować głosy zwierząt, a dopiero w dalszej kolejności mowę ludzką.  Pracuje razem z matką w ich skromnym, surowym obejściu: nosi drewno, wodę z przerębli, karmi psy, czyści sanie. Bawi się ośćmi ryby.
Pomimo tego, że życie w tak trudnych warunkach nie jest łatwe, jednak przebiega w całkowitej harmonii z otaczającą przyrodą. W momencie, gdy nieopodal pojawia się szyb naftowy, zakłócony zostaje rytm życia ludzi północy. Widzimy Katerinę stojącą ze swoją rodziną przy szałasie, wokół wycięte drzewa, w oddali wieża wiertnicza. Widza uderza  ogromny niepokój i bezradność malujący się na twarzach rodziny.  Jaka przyszłość ich czeka?
Pierwsza reakcją na film była propozycja młodzieży, żeby rodzina przeniosła się do miasta.
Czy byłaby to dobra decyzja?