W dniach od 12.07 – 24.07.2010 r. dzieci z Głuszycy oraz świetlic wiejskich w Sierpnicy, Kolcach, oraz Głuszycy Górnej, brały udział w zajęciach i imprezach zorganizowanych przez Centrum Kultury – MBP w Głuszycy pod hasłem ,,Słoneczne wakacje w Głuszycy”.

Przez dwa tygodnie dzieci korzystały z rozmaitych atrakcji przygotowanych przez Centrum Kultury – MBP: miały organizowane zabawy rekreacyjne i rozgrywki sportowe na „Orliku” i na basenie kąpielowym oraz wyjechały na dwie wycieczki krajoznawcze.

15 lipca odbyła się pierwsza wycieczka do Stadniny Koni „Stado Ogierów” przy Zamku Książ. Dzieci podziwiały starodawne bryczki i powozy, oglądały jedną z lekcji nauki jazdy konnej oraz uczestniczyły w przejażdżce jedną z zabytkowych bryczek. Jednak największą frajdę sprawił im bezpośredni kontakt ze źrebiętami.

Kolejna wycieczka odbyła się 19 lipca. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie kopalni złota w Złotym Stoku. Dzieci zapoznały się tu z historią wydobycia drogocennego kruszcu, mogły obejrzeć magazyn ze złotem, laboratorium alchemika, chodnik śmierci zakończony podziemną zjeżdżalnią, najwyższy w Polsce podziemny wodospad oraz przejechać się podziemnym tramwajem. Kolejną atrakcją zaplanowaną w tym dniu było zwiedzanie wodospadu „Wilczki” oraz Ogrodu Bajek znajdującego się na zboczach Czarnej Góry w Masywie Śnieżnika.

Z letniego wypoczynku w Centrum Kultury – MBP skorzystało około 70 dzieci. Każdego dnia dzieci dostawały drugie śniadanie przygotowywane przez panie z Restauracji ,,Łomnicka Chata”. Wycieczkę po Kotlinie Kłodzkiej sponsorował zakład Toyota Manufacturing Motor Poland Wałbrzych w ramach projektu „Pomoc z Toyoty”