Listopad to czas szczególny w kulturze Polski. Nostalgia w naturalny sposób wdziera się w nasze dusze i serca. Po raz kolejny obrazy ciepłych i słonecznych dni odchodzą w głębię wspomnień wraz z opadającymi liśćmi. Wtedy to mocniej dociera do nas istota przemijania. I wtedy też w naturalny sposób wspominamy tych, którzy odeszli.

 Wspominamy dziś osoby, które tworzyły naszą lokalną kulturę i były gośćmi wydarzeń organizowanych przez Centrum Kultury-Miejską Bibliotekę Publiczną w Głuszycy.

STANISŁAW MICHALIK (1939-2018)  – człowiek posiadający te cechy, które czynią artystą samym w sobie. Wszechstronne zainteresowania, a przy tym wszechstronna działalność pozwalała mu na obecność w świadomości nie tylko mieszkańców Głuszycy, ale i całego regionu, którego był aktywnym propagatorem.

Nauczyciel, historyk, samorządowiec, miłośnik regionu, ale także działacz społeczny  i kulturalny, pisarz, poeta, bloger, felietonista, którego można było usłyszeć także na antenie radiowej. Tym samym wpisał się w krajobraz kulturalny i społeczny na tyle mocno, że jego brak dla wielu stanowi ogromną pustkę. Dla nich pozostają między innymi takie prace jak „Historia mojego miasta Głuszyca” , „Niezwykłości Osówki” , album „Głuszyca dawniej i dziś” czy „Głuszyca miasto włókniarzy”.

Przyjaciel naszego głuszyckiego CK-MBP wielokrotnie prowadzący spotkania autorskie z twórcami i cyklicznie odbywające się spotkania z poezją.

Za swą działalność otrzymał miedzy innymi zaszczytne tytuły: „Zasłużony dla Miasta i Gminy Głuszyca”, „Honorowy Zasłużony dla Włókiennictwa w Głuszycy”, „Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego”.

HENRYK JANAS (1958-2020) mistrz rzemiosła artystycznego, artysta metaloplastyk  dotykający wielu wymiarów piękna, także tego, które zwykło się nazywać sztuką użytkową. Tworzył grafiki, ale także projekty medali, statuetek czy przedmiotów użytkowych. Insygnia Senatu RP, szereg statuetek imprez sportowych, tablice pamiątkowe, szyldy gmachów polskich ambasad i konsulatów  to ślady twórczości pozwalające temu artyście pozostać dłużej wśród nas. Jak każdy czynny artysta, pozostawił wiele niezrealizowanych pomysłów na dalsze działania  twórcze. We wrześniu 2020 r. planował zorganizować w głuszyckim CK-MBP swój kolejny wernisaż z cyklu „TU JEST MÓJ DOM”. Ostatni wernisaż miał w CK-MBP w dniu 16 września 2018 r. Zawsze zapraszał na swoje wernisaże zaprzyjaźnionych artystów, którzy wierszem, piosenką czy swoją muzyką wzbogacali uroczystość.

MAREK JUSZCZAK (1955-2020) – emerytowany sztygar, poeta z zamiłowania powracający w swoich wierszach do osobistych przeżyć i z tęsknotą wspominający  Głuszycę, swoje ukochane miejsce urodzenia i dorastania. Autor tomików poetyckich  „Łowienie czasu”, „Świadomość podświadomości”, „Wytrwałość pamięci”. Doceniony zaszczytnym tytułem  „Zasłużony dla Miasta i Gminy Głuszyca”.

Wielokrotnie gościł w murach naszego Centrum Kultury- MBP na jesiennych i wiosennych spotkaniach z poezją. Jako członek Jury ze wzruszeniem czytał i recenzował prace, które napłynęły do CK-MBP w związku z organizacją I Konkursu Literackiego o Pióro Stanisława Michalika we wrześniu 2019 r.

Henryk Janas i Marek Juszczak po raz ostatni byli gośćmi „Jesiennego spotkania z poezją” w dniu 29 października 2019 r.